LAJMI I FUNDIT:

Ambasadori i Holandës në RMV pyet sërish: Ku janë paratë që ju dhamë për reforma?

Ambasadori i Holandës në RMV pyet sërish: Ku janë paratë që ju dhamë për reforma?

Ambasadori i Holandës në Maqedoninë e Veriut, Dirk Jan Kopp, nga ana e tij u kërkoi autoriteteve të thonë “ku janë paratë e dhëna për reformat nga mbështetësit e huaj?”, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Në qershor të këtij viti ai tërhoqi vëmendjen me pyetjen: “Ku janë miliardat që dhamë?”.

Pyetja e Kopp është në kontekstin e faktit se Maqedonia nuk duhet të kërkojë përgjegjësinë në BE, e cila ende nuk është anëtare, por duhet të dalë nga rruga e saj për të përmbushur kriteret e kërkuara.

“Megjithatë, të gjitha vendet e tjera në periudhën 10 deri në 15 vjet arritën të bëjnë reformat e nevojshme dhe të bëhen anëtarë të BE-së. Çfarë jeni duke bërë veçse duke bërë justifikime për të përmbushur kërkesat e anëtarësimit. Pse nuk i përfunduat reformat tuaja 15 vjet më parë si këto vende të tjera? Dëgjoj se fajin e ka Bashkimi Evropian, se anëtarësimi është një përgjegjësi e përbashkët dhe se po ju mbajmë në pritje për një kohë të gjatë.

E vërteta është se anëtarësimi është përgjegjësia juaj dhe ju nuk na mbani në pritje të gjatë. Pas dekadash mbështetjeje të jashtëzakonshme, ku kanë shkuar paratë e taksapaguesve tanë? Pas gjithë këtyre viteve ka një strategji për çdo gjë, ka dy plane veprimi për gjithçka, ndërgjegjësimi i të gjithëve tashmë është trefishuar dhe të gjithë tashmë janë trajnuar katër herë”, tha ambasadori Kopp.

Ai thekson se “situata në drejtësi nuk na ka lënë zgjidhje tjetër veçse të vlerësojmë mbështetjen që po japim”./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Politikani opozitar serb: Pas rrahjes brutale nga njerëzit e Vuçiqit, tani po ma kërcënojnë e sulmojnë vajzën

Politikani opozitar serb: Pas rrahjes brutale nga njerëzit e Vuçiqit, tani po ma kërcënojnë e sulmojnë vajzën

Lajme
Për herë të parë në Kosovë fillon vaksinimi HPV i vajzave, kundër kancerit të qafës së mitrës

Për herë të parë në Kosovë fillon vaksinimi HPV i vajzave, kundër kancerit të qafës së mitrës

Shëndetësi
Gjykimi i Thaçit dhe të tjerëve, ish-komandanti i UÇK-së: Në librin tim kam bërë zmadhime e zbukurime

Gjykimi i Thaçit dhe të tjerëve, ish-komandanti i UÇK-së: Në librin tim kam bërë zmadhime e zbukurime

Drejtësi
Katërvjeçarja që ndërroi jetë në QKUK, dyshohet se është rrahur nga familjarët, flasin mjekët

Katërvjeçarja që ndërroi jetë në QKUK, dyshohet se është rrahur nga familjarët, flasin mjekët

Lajme
Përleshje në Vushtrri, tre të lënduar – njëri me plagë nga arma e zjarrit

Përleshje në Vushtrri, tre të lënduar – njëri me plagë nga arma e zjarrit

Kronika e Zezë
Voziti nën ndikimin e alkoolit, i konfiskohet patentë shoferi për një vit - 500 euro gjobë dhe tri pikë negative

Voziti nën ndikimin e alkoolit, i konfiskohet patentë shoferi për një vit - 500 euro gjobë dhe tri pikë negative

Lajme
Kalo në kategori