Bayern Munich është tronditur nga lajmi se Alphonso Davies do të mungojë për një kohë pasi një inflamacion të zemrës.

Julian Nagelsmann konfirmoi të premten se reprezentuesi kanadez ka ndërprerë stërvitjen si pasojë e asaj që konsiderohet si një ‘inflamacion i lehtë’.

The Athletic shkruan se Davies po i nënshtrohej kontrolleve rutinë mjekësore pasi u shërua nga COVID-19 në fillim të janarit kur u zbulua çështja.


Ndërsa njihet si miokarditi në profesionin mjekësor, një inflamacion i zemrës mund të jetë potencialisht fatal nëse nuk ka kujdesin dhe monitorimin, veçanërisht tek sportistët.

Davies do të humbasë javë të tëra në stërvitje pasi ai po monitorohet vazhdimisht nga mjekët dhe ekipi mjekësor i Bayern Munichut.

“Ai ka ndërprerë stërvitjen tani për tani, kështu që nuk do të jetë i disponueshëm për ne për javët e ardhshme”.

“Gjatë ekzaminimeve tona pasuese me lojtarët që kanë pasur COVID-19, zbuluan shenja të një miokarditi të lehtë”.

“Ajo duhet të shërohet dhe kjo pa dyshim do të marrë pak kohë”, ka thënë Nagelsmann në konferencë për shtyp./Telegrafi/