LAJMI I FUNDIT:

Alkooli, uthulla dhe sapuni: janë produkte që vrasin bakteret apo viruset?

Alkooli, uthulla dhe sapuni: janë produkte që vrasin bakteret apo viruset?

Po kërkoni të dezinfektoni shtëpinë tuaj dhe sendet tuaja gjatë pandemisë ? Ja çfarë duhet të dini se si të vrisni mikrobet

Reklama

Në kohën e coronavirusit, ka shumë teori që qarkullojnë rreth asaj që vret dhe nuk vret virusi dhe mikrobet e tjera që mund të shkaktojnë sëmundje.

Ne jemi këtu me udhëzuesin përfundimtar që të mund të ndjeheni të sigurt se shtëpia juaj është me të vërtetë e pastër:

Viruse kundrejt baktereve

Të dy viruset dhe bakteret mund të shkaktojnë sëmundje, por ato nuk shkaktojnë të njëjtat sëmundje. Dhe ndërsa viruset janë përgjithësisht të këqij, ekzistojnë edhe baktere “të këqija” dhe baktere “të mira”, siç janë lloji që jeton në zorrën tonë dhe tretet ushqimi dhe që shkojnë në bërjen e gjërave si djathi dhe kosi.

Por, ndërsa bakteret janë organizma të gjalla, viruset nuk janë; në vend të kësaj ata kërkojnë një vend të gjallë për tu fshehur , siç është një njeri, në mënyrë që të shumohen. Kjo do të thotë që të heqësh qafe bakteret dhe mikrobet e virusit, qoftë në trupin tonë apo në shtëpitë tona, kërkon metoda të ndryshme.

Sapuni: Larja e duarve është një nga mënyrat më efektive për të ndaluar përhapjen e coronavirusit, ose të baktereve dhe viruseve të tjera. Siç sqaron New York Times, sapuni në bashkëpunim me ujin shërben për të ndarë qelizat e këqija të viruseve apo baktereve dhe në këtë mënyra në mbron.

A i vret alkooli bakteret?

Nga ana tjetër, sanitizuesi i duarve që përmban alkool, konsiderohet një metodë e mirë e dekontaminimit kur nuk është e mundur t’i lani me sapun dhe ujë, që është standardi i artë.

A është funksionale uthulla e mollës?

Studimet kanë zbuluar se disa lloje të uthullës mund të zvogëlojnë numrin e baktereve si salmonela dhe bakteret që shkaktojnë tuberkulozin, si dhe virusin e gripit, nëse e aplikoni për 30 ose më shumë minuta, por kjo është shumë kohë pastrimi!

Ekziston edhe një dobësi tjetër: Studimet kanë zbuluar se uthulla nuk është aq e efektshme. Uthulla nuk është regjistruar nga EPA si një dezinfektues efektiv dhe nuk duhet të përdoret si një i tillë. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Shëndetësi
Melodia që zgjon hormonin e lumturisë: Dëgjoni frekuencën e cila forcon serotoninën, endorfinën dhe dopaminën

Melodia që zgjon hormonin e lumturisë: Dëgjoni frekuencën e cila forcon serotoninën, endorfinën dhe dopaminën

Psikologji
“Ilaçi” më i ri për trajtimin e potencës? “Vegla” kurrë nuk është më e fortë, ndërsa trajtimi zgjat vetëm disa sekonda

“Ilaçi” më i ri për trajtimin e potencës? “Vegla” kurrë nuk është më e fortë, ndërsa trajtimi zgjat vetëm disa sekonda

Shëndetësi Lajme
Kastravecin dhe domaten nuk bën t’i hani bashkë: Cilat kombinime tjera të ushqimeve do të duhej t’i shmangni

Kastravecin dhe domaten nuk bën t’i hani bashkë: Cilat kombinime tjera të ushqimeve do të duhej t’i shmangni

Nutricion
Femrat që vuajnë nga diabeti janë më të rrezikuara nga kanceri i gojës

Femrat që vuajnë nga diabeti janë më të rrezikuara nga kanceri i gojës

Shëndetësi Lajme
ASTO (ASO testi) dhe rëndësia e interpretimit të tij!?

ASTO (ASO testi) dhe rëndësia e interpretimit të tij!?

Shëndetësi
Kalo në kategori