LAJMI I FUNDIT:

AKR e mbështet qeverinë e re, nuk e dinë nëse do të jenë pjesë e saj

AKR e mbështet qeverinë e re, nuk e dinë nëse do të jenë pjesë e saj

Pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese ku i dha të drejtë Presidentit Hashim Thaçi, për mandatarin, AKR deklaron se ende nuk e di nëse do të jetë pjesë e Qeverisë të udhëhequr nga LDK-ja.

Reklama

Kështu ka deklaruar për Telegrafin, përfaqësuesi i AKR-së, Fatmir Matoshi i cili tha se si AKR e mbështesin formimin e kësaj qeverie.

Ai tha se sot ose nesër do të japin një përgjigje për këtë çështje, por siç tha ai AKR-ja e mbështet qeverinë e re.

“Nuk e di nëse do të jemi apo jo pjesë e qeverisë, besoj se sot gjatë ditës ose nesër do të ketë zhvillim në këtë aspekt. E mbështesim qeverinë e re, por nëse do të jemi apo jo pjesë e kësaj qeveria ende nuk e dimë”, ka thënë Matoshi.

Ndërkaq, Gjykata Kushtetuese mbrëmë ka marrë vendim lidhur me çështjen e mandatarit Hoti, në të cilën ka konstatuar rrjedhimisht, që votimi i suksesshëm i një mocioni mosbesimi të Kuvendit ndaj Qeverisë, nuk rezulton në shpërndarjen e detyrueshme të Kuvendit dhe mundëson formimin e një Qeverie të re.

Ndryshe, Lidhja Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Nisma Socialdemokrate e kanë përshëndetur vendimin e Gjykatës Kushtetuese që i jep të drejtë Thaçit për mandatarin Avdullah Hoti, ndërsa Lëvizja Vetëvendosje këtë vendim e kanë quajtur skandaloz. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Escobar: Kemi vështirësi në raportet me Kurtin, presim që deri nesër të ketë marrëveshje për qetësim të situatës në veri

Escobar: Kemi vështirësi në raportet me Kurtin, presim që deri nesër të ketë marrëveshje për qetësim të situatës në veri

Lajme
Goran Rakiq me të njëjtën veturë, në Prishtinë me targa RKS - në Zveçan pa targa fare

Goran Rakiq me të njëjtën veturë, në Prishtinë me targa RKS - në Zveçan pa targa fare

Lajme
KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

Lajme
“Veç je i sëmurë se ta kisha tregu vendin”, Enver Dugolli pretendon se u kërcënua nga Bekë Berisha

“Veç je i sëmurë se ta kisha tregu vendin”, Enver Dugolli pretendon se u kërcënua nga Bekë Berisha

Lajme
Ambasadori francez: Situata në veri të Kosovës është shqetësuese dhe mund të shmangej - Macron është i angazhuar vendosmërisht

Ambasadori francez: Situata në veri të Kosovës është shqetësuese dhe mund të shmangej - Macron është i angazhuar vendosmërisht

Muhamet Hajrullahu
Rakiq pas takimit me Escobarin dhe Lajçakun: Vazhdojnë protestat në veri

Rakiq pas takimit me Escobarin dhe Lajçakun: Vazhdojnë protestat në veri

Lajme
Kalo në kategori