Prodhuesi amerikan i aeroplanëve Boeing u përball me një numër problemesh vitin e kaluar, me uljen më të madhe të aeroplanëve të tyre më të shitur 737 MAX, të cilat erdhën pas dy përplasjeve fatale.

Nga ana tjetër, konkurrenti i drejtpërdrejt, prodhues evropian i tyre Airbus, ofroi një numër rekord të aeroplanëve në muajin dhjetor, duke tejkaluar objektivin e tij për vitin 2019, përcjell Telegrafi.

Airbus kështu ka zënë vendin e parë në botë në prodhimin e avionëve nga konkurrenti i tij amerikan. Kjo është hera e parë që nga viti 2011 që Airbus ka kapërcyer Boeing pas shitjes së avionëve të saj.

Airbus prodhoi 863 aeroplanë gjatë vitit 2019, me rritje prej 7.8 për qind nga 2018 kur dorëzoi 800 të.

Punëtorët e Airbus zakonisht nuk punojnë gjatë festave të Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, por këtë vit kompania u bëri thirrje një numri të madh të tyre që të anulojnë pushimet për të përfunduar aeroplanët që tashmë janë kontraktuar për shitje. /Telegrafi/