LAJMI I FUNDIT:

Ai është njeriu i dytë më i pasur i kriptomonedhave në botë – historia interesante e 30-vjeçarit që po e fal pasurinë miliardëshe

Ai është njeriu i dytë më i pasur i kriptomonedhave në botë – historia interesante e 30-vjeçarit që po e fal pasurinë miliardëshe

Sam Bankman-Fried (30), miliarderi i dytë më i pasur i kriptomonedhave në botë dhe njeriu i 60-të më i pasur në planet, sipas listës së fundit të revistës Forbes, planifikon të dhurojë 99 për qind të pasurisë së tij, e cila vlerësohet në 24 miliardë dollarë.

Reklama

Ai do të mbajë për vete “para të mjaftueshme për të mbajtur një jetë komode”, pra rreth 100.000 dollarë në vit.

Sam Bankman-Fried jeton në Bahamas, ku planifikon të ndërtojë një kompleks me pamje nga oqeani që do të punësojë 1000 njerëz të punësuar në këmbimoren e kriptomonedhave FTX. Aktualisht, kompania e tij është e vendosur në një ndërtesë njëkatëshe pranë aeroportit në qytetin e Nassau.

Sipas “Bloomberg” në raportin për këtë miliarder të pazakontë, zyrat e tij aktualisht duken “sikur askush të mos kishte kohë për tu zbërthyer”. Tavolinat janë të shënuara me shënime ngjitëse me emrat e punonjësve dhe Bankman-Fried shëtit nëpër zyrë me çorape të bardha, raporton usatoday.

Pavarësisht se drejton një këmbimore globale të kriptomonedhave me shumë miliarda dollarë, 30-vjeçari drejton një Toyota Corolla, jeton si student dhe synon të fitojë sa më shumë para që të ketë më shumë për të dhuruar. Ai nuk zotëron gjëra të shtrenjta, pasi siç thotë ai, nuk sheh “shumë vlerë” në blerjen e gjërave.

“Ju mbarojnë shpejt mënyrat efektive për t’u bërë më të lumtur duke shpenzuar para. Unë nuk dua një jaht,” i tha ai Bloomberg.

Miqtë e djaloshit thonë se ai është aq i përkushtuar ndaj punës së tij, sa ndonjëherë harron të lahet me ditë të tëra, gjumin e konsideron një “luks të panevojshëm”, dhe nuk i intereson shumë afrimi me njerëzit, sepse mendon se është humbje kohe.

Vitin e kaluar, ai dhuroi 50 milionë dollarë për të ndihmuar në luftimin e kurorës në Indi dhe për të luftuar ngrohjen globale. Siç thotë ai, synimi i tij këtë vit është të arrijë një miliardë dollarë.

Kur Rusia pushtoi Ukrainën në fund të shkurtit, FTX u dha të gjithë klientëve të saj ukrainas para dhe Bankman-Fried personalisht dhuroi 250 mijë dollarë për Ukrainën.

Si e krijoi pasurinë?

Miliarderi i ri, i cili nga mediat amerikane quhet gjerësisht Mark Zuckerberg i ri, pasurinë e krijoi përmes një sërë investimesh strategjike në kriptovaluta. Fillimisht ishte tregtar dhe më pas themeloi FTX, një bursë që merret me shkëmbimin e mjeteve dixhitale që mundësojnë blerjen dhe shitjen e tokenave si Bitcoin.

Ai është djali i një profesori juridik në Universitetin e Stanfordit, i diplomuar në një shkollë të mesme private në Gjirin e Kalifornisë dhe në vitin 2014 për fizikë në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts (MIT). Gjatë kolegjit, ai kaloi më shumë kohë duke luajtur video lojëra sesa duke studiuar dhe ishte më i interesuar për moralin dhe etikën sesa shkencën.

“Ishte e mrekullueshme. Unë isha më shumë një hipi dhe më pak një shkencëtar”, pranoi ai dikur.

Pas diplomimit, ai u punësua në kompaninë financiare “Jane Street Capital”. Më pas Bitcoin pati rritjen e parë të madhe dhe u hodh nga 2,500 në pothuajse 20 mijë dollarë për token.

Bankman-Fried pa një mundësi për të blerë Bitcoin në Shtetet e Bashkuara në vitin 2017 dhe për ta shitur atë në Japoni për 30 për qind më shumë.

Në fund të atij viti, ai dha dorëheqje, mori një milion dollarë që kurseu dhe një milion të tjerë që mori nga një kredi nga miqtë dhe familja.

Me ato para, ai themeloi Alameda Research, një kompani tregtare e dedikuar për krijimin e strategjive të bazuara në llogaritjet matematikore për të identifikuar mundësitë e biznesit.

Në janar të vitit 2018, ai themeloi FTX. Gjatë ditëve të para, FTX punoi nga VIVork në Hong Kong me vetëm një duzinë punonjës. Kompania u rrit aq shpejt sa shpejt arriti një vlerë prej 18 milionë dollarësh dhe shiti një pjesë për rreth 70 milionë dollarësh. /Telegrafi/


Në trend Ekonomi

Më shumë
Pushime me Eurokoha 7 ditë All Inclusive, duke filluar prej 315 Euro

Pushime me Eurokoha 7 ditë All Inclusive, duke filluar prej 315 Euro

Eurokoha
Ftesë për aplikim / ofertim – “Mirëmbajtja e pajisjeve të klimatizimit në dyqanet dhe objektet e IPKO-s’’

Ftesë për aplikim / ofertim – “Mirëmbajtja e pajisjeve të klimatizimit në dyqanet dhe objektet e IPKO-s’’

Ipko
Një zgjidhje e avancuar për rënien e flokëve

Një zgjidhje e avancuar për rënien e flokëve

VatanMed Clinic
Tregoi se konsumon vetëm produkte vendore, Korporata “Rugove” befason qytetarin me pako me ujë dhe djathë

Tregoi se konsumon vetëm produkte vendore, Korporata “Rugove” befason qytetarin me pako me ujë dhe djathë

Prodhime Vendore
E vërteta e madhe – Pse duhet të konsumoni mishin e freskët të pulës pa hormone dhe pa antibiotik nga Perutnina Ptuj?

E vërteta e madhe – Pse duhet të konsumoni mishin e freskët të pulës pa hormone dhe pa antibiotik nga Perutnina Ptuj?

Kosmonte Foods
Guvernatori Mehmeti del me sqarim pas deklaratave të kryetarit të Bordit të BQK-së

Guvernatori Mehmeti del me sqarim pas deklaratave të kryetarit të Bordit të BQK-së

Ekonomi
Kalo në kategori