LAJMI I FUNDIT:

Aggeler: Zgjedhjet janë të rëndësishme për të ardhmen e vendit

Aggeler: Zgjedhjet janë të rëndësishme për të ardhmen e vendit

“Është e rëndësishme që qytetarët të dalin dhe të votojnë më 8 maj, sepse është e rëndësishme që të zgjedhin kandidatët që besojnë se do t’i çojnë në të ardhmen më të ndritur të këtij vendi”, thotë ambasadorja amerikane Angela Aggeler.

Ajo theksoi se sfidat me të cilat përballet Maqedonia sot janë shumë më komplekse sesa “pro” këtij apo “pro” atij.


“Nuk bëhet fjalë për një zgjedhje të vetme, ka shumë çështje për të cilat besoj se qytetarët e këtij vendi duan të dëgjojnë zgjidhje dhe të shohin veprime. Pjesa interesante e kësaj është se ne kemi zgjedhje në SHBA edhe këtë vit, siç e dini, gjithmonë do të ketë kandidatë që do të punojnë për të krijuar një mjedis kaotik që nuk adreson çështjet reale”, thotë Aggeler.

“Por, para së gjithash është shumë e rëndësishme që votuesit, qoftë në Maqedoni apo në SHBA, të edukohen, të jenë të vetëdijshëm për këndvështrimet e ndryshme të partive politike, të mendojnë për to, të jenë të vetëdijshëm për dezinformatat dhe lajme të rreme, dhe më pas të shikojnë zgjedhjen që kanë përpara dhe të kërkojnë nga kandidatët një vizion për të ardhmen e këtij vendi”.

“Sepse vërtet besoj se Maqedonia është në një moment vendimtar dhe se zgjedhjet e ardhshme, aktivitetet, përparimi në reformat që do të ndodhin në vitin e ardhshëm apo disa vitet e ardhshme do të jenë vendimtare për të ardhmen e këtij vendi. Ky është një vend që ka kaq shumë burime, para së gjithash janë të rinjtë, qytetarët ata që janë burimi më i madh i këtij vendi, por edhe pasuritë natyrore dhe kulturore, dhe është e rëndësishme të kujtojmë se, para së gjithash, Maqedonia është në Evropë, ky është një vend evropian dhe me të drejtë i përket Evropës”.

“Prandaj, lëvizja drejt integrimit të plotë evropian në strukturën euroatlantike është e një rëndësie vendimtare. Përsëri, ajo që është shumë e rëndësishme, jo vetëm që qytetarët të edukohen, por ndoshta edhe më e rëndësishme, është që pasi ta bëjnë këtë, duhet të votojnë”, theksoi Ageler./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Objekt afarist 42 milionë euro, parcelë 10 milionëshe e shtëpi 5 milionëshe – lista e pasurive të Behgjet Pacollit

Objekt afarist 42 milionë euro, parcelë 10 milionëshe e shtëpi 5 milionëshe – lista e pasurive të Behgjet Pacollit

Lajme
Deklarimi i pasurisë, ministrit Murati i dyfishohet vlera e aksioneve në Netflix

Deklarimi i pasurisë, ministrit Murati i dyfishohet vlera e aksioneve në Netflix

Lajme
Mustafa konfirmon se ka marrë drejtimin e Komunës së Preshevës

Mustafa konfirmon se ka marrë drejtimin e Komunës së Preshevës

Lugina
Vdes ish-komandanti i UÇK-së nga Vushtrria, politika ngushëllon familjen

Vdes ish-komandanti i UÇK-së nga Vushtrria, politika ngushëllon familjen

Lajme
Shqiprim Arifi shkarkohet nga pozita e kryetarit të Preshevës

Shqiprim Arifi shkarkohet nga pozita e kryetarit të Preshevës

Lugina
Tri shtëpi në Kosovë, një në Shqipëri dhe një vilë -  kjo është pasuria e Ramush Haradinajt

Tri shtëpi në Kosovë, një në Shqipëri dhe një vilë - kjo është pasuria e Ramush Haradinajt

Lajme
Kalo në kategori