LAJMI I FUNDIT:

50 filma rreth biznesit që duhet t’i shihni patjetër!

50 filma rreth biznesit që duhet t’i shihni patjetër!

Kemi përgatitur një listë me filma për sipërmarrësit që mund të shijoni dhe të mësoni diçka të re për botën e biznesit

Në një orë ose dy, mund të mësoni se si funksionon Wall Street, të zhyteni thellë në historitë e themeluesve dhe investitorëve më të njohur ose të zbuloni se kriminelët vërtet janë të shkëlqyeshëm në menaxhimin e një biznesi, shkruan Business Magazine.


Fyre

“Fyre” është një dokumentar mbi një sipërmarrës të ri dhe hileqar të quajtur Billy McFarland dhe festivalin e dështuar Fyre në vitin 2017. Festivali ishte i dështuar që nga fillimi, kryesisht për shkak të planifikimit të keq dhe menaxhimit të gabuar të fondeve.

The Founder

Një film biografik mbi rritjen e McDonald’s si një nga bizneset më të mëdha në botën e gastronomisë. Shitësi Ray Croc iu bashkua vëllezërve McDonald, u vodhi idenë dhe pa paguar kurrë të drejtat e tyre , ai mori të gjithë kreditin për zgjerimin e restorantit. Mësimi – kujdesuni me kë të bëni partneritet.

Steve Jobs

Ky film biografik për themeluesin e Apple tregon historinë pas skenave për sipërmarrësin ikonik dhe sfidat e tij në rrugën drejt suksesit. Gjithashtu, tregohen momente të rëndësishme nga jeta personale e Steve dhe pengesat që ai tejkaloi për të ndërtuar markën që të gjithë e njohim.

The Social Network

“The Social Network” është historia rreth Facebook dhe themeluesit të tij. Tregon Mark Zuckerbergun dhe mënyrën se si ai realizoi idenë e tij për ndërtimin e një platforme mediatike sociale.

The Wolf of Wall Street

“The Wolf of Wall Street” është një nga ato filmat për sipërmarrësit që do t’ju mbajë të lidhur për ekran. Çfarë mënyre më e mirë për të mësuar nga gabimet e biznesit që duhet të shmangni sesa duke parë gabimet katastrofike të Jordan Belfortit?

The Big Short

Çfarë ndodh kur një njeri zbulon për krizën e tregut të banesave para se ajo të ndodhë? Ai nuk do të guxonte ta përdorte atë për fitime personale… apo po? Nëse pëlqeni filma dramatikë biznesi, ky është një film që duhet të shihni. Ky fitues i Çmimit Oscar është historia e krizës financiare të vitit 2007 në një mënyrë që nuk e prisnit.

Pirates of Silicon Valley

Ndoshta po lexoni këtë artikull nga një kompjuter Windows ose Mac – kaq i madh është ndikimi i Steve Jobs dhe Bill Gates. Ky film është për punën e tyre, mendjet e tyre të shkëlqyera, sfidat me të cilat ballafaqoheshin dhe tradhtitë që hasën në botën e biznesit.

The Corporation

“The Corporation” nuk është ndryshe nga çdo film tjetër biznesi në këtë listë. Ai elaboron një temë si asnjë film tjetër – çfarë do të ndodhte nëse korporatat ishin njerëz, a dinë ato të bëjnë dallimin midis të mirës dhe të keqes?

American Hustle

I frymëzuar nga një histori e vërtetë në vitet ’70, “American Hustle” është një histori krimi që do t’ju mbajë të vëmendshëm nga fillimi deri në fund. Një film i ndryshuar që trajton tema të shumta, historia transmetohet përmes humorit të ngjeshur, duke dhënë një mësim me vlerën e saj të çmuar.

Casino

Çfarë jeni të gatshëm të bëni për të arritur qëllimet tuaja – kjo është pyetja që do t’ju lindë në mendje sapo të shihni këtë film. “Casino” është një dramë epike që ndjek jetën e një lojtari me fat, që punon së bashku me mafian që drejton një kazino në Las Vegas. Është një përfaqësim i shkëlqyeshëm i asaj çka lakmia, pushteti dhe paratë mund të bëjnë me një njeri.

Glengarry Glen Ross

Bazuar në dramën që ka fituar çmim, me të njëjtin emër, “Glengarry Glen Ross” është një nga filmat e biznesit më të shikuar. Tregon jetën e katër agjentëve të pronave të paluajtshme dhe problemet e tyre gjatë punës nën presion për trajnerin e tyre të ri.

Wall Street

“Wall Street” është i gjithë për lakminë dhe ambiciet. Protagonisti kryesor bëhet i mahnitur nga jeta luksoze derisa kapet në rrjetin e rrezikshëm të tregtisë së brendshme. Siç sugjeron edhe emri, “Wall Street” është një përfaqësim i qartë i asaj që disa njerëz janë të gatshëm të bëjnë për të arritur në krye.

Boiler Room

Nëse dëshironi të dini përgjigjen për pyetjen popullore “Si të fitoni para të mëdha nga asgjëja”, atëherë ky film është zgjedhja e duhur. “Boiler Room” bazohet në Stratton Oakmont, një kompani tregtie aksionesh krijuar nga Jordan Belfort.

The Pursuit of Happyness

“The Pursuit of Happyness” është një histori reale e bazuar në jetën e një shitësi të varfër, Chris Gardner, dhe të birit të tij. Chris i ofrohet një praktikë pa pagesë si një tregtar aksionesh, por ambiciet e tij janë më të mëdha se kaq. Filmi tregon se si ai arrin të bëhet milioner në vetëm një vit dhe sakrificat që ai dhe biri i tij bëjnë në ndjekje të një jete më të mirë.

Startup.com

Në disa raste, përshkruhet si një nga filmat më të dhimbshëm për sipërmarrësit, “Startup.com” tregon historinë e ngritjes dhe rënies së një kompanie.com.

The Secret Of My Success

Nëse ju pëlqen shija e Amerikës korporative, ky film është si “një copë mishi i mirë”. Është një film komedi që hedh dritë mbi jetën e udhëheqësve në botën e biznesit.

Moneyball

“Moneyball” tregon historinë e Billy Beane dhe qasjes së tij inovative për të tërhequr lojtarë të rinj në Oakland Athletics, duke pasur parasysh buxhetin e ekipit. Billy përdor analizën e të dhënave kompjuterike për të siguruar nënshkrime të mundshme dhe arrin të tejkalë rivalët e tij nga elita e MLB-së.

Jerry Maguire

Agjentët sportivë kanë vështirësi – duhet të jenë profesionistë në bisedime për marrëveshje më të mira për klientët e tyre, ndërsa gjithmonë kërkojnë gjërat e reja të mëdha.

Wall Street: Money Never Sleeps

Edhe pse vazhdimi i Wall Street nuk mori vlerësime të lavdishme si filmi i parë, ende ofron një mësim të vlefshëm për botën e biznesit.

Margin Call

Margin Call është krijuar në një mënyrë që tregon anën tjetër të botës së biznesit – atë psikologjike. Përafërsisht, ky film është për ditët e hershme të krizës financiare të vitit 2008, por fokusi i tij është mbi pasojat psikologjike të personave të përfshirë në krizë, më shumë se aspektin financiar.

The Aviator

Të qenit një gjeni nuk është aspak e lehtë, dhe ky film e paraqet atë me qartësi. Filmi është bazuar në historinë e Howard Hughes, magnati amerikan i biznesit, piloti dhe regjisor i filmit që donte të merrte rreziqe gjatë jetës së tij.

Joy

Nuk mund të jetë e lehtë të shikosh të gjithë që të tjerët rriten dhe bëhen gjithnjë e më të suksesshëm – dhe disa prej tyre me idetë e tua? Kjo ndodhi Joy-s, një nënë e divorcuar me dy fëmijë që ishte kreative dhe e aftë për të pasur një biznes të saj, por për ndonjë arsye mungonte guximi për të filluar me të vërtetë.

The Devil Wears Prada

“The Devil Wears Prada” është përfaqësimi i thënies se synimet e ndryshme i justifikojnë mjetet. Sa larg do të shkojnë disa njerëz për të arritur në yjet është rrëfimi kryesor, që ju prezantohet nga CEO-ja e një reviste me vlerë të lartë dhe një vajzë nga një qytet i vogël që gjendet në mesin e një ambienti të punës të pamëshirshëm dhe konkurrues.

Becoming Warren Buffett

Nëse dëshironi të merrni një shije të mendjes së një nga biznesmenët më të shkëlqyeshëm të të gjitha kohërave, “Becoming Warren Buffet” është zgjedhja e duhur për ju. Ai është një nga burrat më të pasur në Tokë, por në të njëjtën kohë, ai mbajti shpirtin e tij të butë.

The Godfather Trilogy

Konsiderohet si një nga filmat më të mirë të të gjitha kohërave, trilogjia e “The Godfather” nuk është thjesht një histori e veçantë – është epitomi i rritjes dhe rënies së njëmbëdhjetë linjave të tërë.

Billionaire Boys Club

Nën udhëheqjen e Joe Hunt, një grup i të rinjsh që janë të pasuruar nga fushata e investimeve, fillon të ndërtojë një marrëdhënie të keqe që do t’i çojë ata në një rrugë të errët. Ky film është një përfaqësim i rrezikut dhe ambicies në botën e biznesit.

Catch Me If You Can

Bazuar në një histori të vërtetë, ky film paraqet botën e mashtruesve të klasës së lartë, sjellur për ju nga vetë Frank Abagnale, një nga mashtruesit më të njohur në histori. Sigurisht, ne nuk mbështesim aktivitete të paligjshme për të fituar përfitim.

Flash of Genius

Nëse dëshironi të shikoni një film ku mund të mbështesni personazhin e mirë, “Flash of Genius” është një zgjedhje shumë e mirë. Inspiruar nga historia e vërtetë e Robert Kearns, një profesor kolegji që zhvillon sistemin e shkërmit të parbrizit.

Office Space

“Office Space” është një shembull i shkëlqyer i punonjësve rebelë të cilët nuk janë të kënaqur me punën e tyre ose me qëndrimin e shefit, kështu që ata vendosin të marrin gjërat në dorë të tyre.

Rogue Trader

A ka një gjë si shumë ambicie? Për shitësin e aksieve Nick Leeson, personazhi kryesor në këtë film, kjo ishte realiteti i vështirë. Historia bëhet edhe më demoralizuese kur Nick fiton një mundësi karriere e çmuar që, për fat të keq, e përfiton plotësisht dhe bën investime të riskshme.

Lord Of War

Biznesi dhe kënaqësia nuk bashkohen – përveç nëse je Yuri Orlov, një shitës i njohur i armëve fiktive. Mund të gjendet duke mbështetur për të në film, edhe pse ai është personazhi i keq. Historia e tij prej varfërisë në pasuri mund të jetë një nga arsyet për këtë, përveç pamundësisë njerëzore për të luftuar sistemin. Është një film argëtues, edhe pse tregon një histori që shpejt bëhet e errët.

Something Ventured

“Something Ventured” tregon historinë e investitorëve nga mesi i shekullit të 20-të. Është një dokumentar që përfshin intervista me kapitalistë rëndësishëm të Amerikës nga vite ’60, ’70 dhe ’80, shumica prej të cilëve janë themelues të kompanive si Apple, Intel, Cisco etj. Filmi tregon imazhe dhe biseda të vërteta dhe zbulojnë historitë e prapambetura, duke hedhur dritë mbi mënyrën se si disa prej këtyre kompanive popullore arritën të rriteshin dhe zgjateshin.

Two for the Money

Një ish-lojtar futbolli, i shkëlqyeshëm në baste sportive, vëren nga një njeri i zgjuar në industrinë e konsulencës sportive dhe merr një ofertë që është e vështirë për t’u refuzuar.

Erin Brockovich

Bazuar në një histori të vërtetë, ky film është epitomi i inkurajimit dhe durimit – dhe ne të gjithë herë pas here na mungon kjo, apo jo ? Erin Brockovich nuk ka përvojë ose njohuri për të punuar në industrinë e ligjit, por ka motivim si askush tjetër – dhe tre gojëra për të ushqyer.

Generation Startup

“Generation Startup” ndjek rrugën e 6 studentëve universitarë të gatshëm të hedhin gjithçka në lojë për të zhvilluar startup-e në Detroit. Ky film na tregon frontet e sipërfaqes në Amerikë, na paraqet gjithçka që duhet për të nisur një startup dhe rezultatet potenciale.

Any Given Sunday

“Any Given Sunday” nuk është thjesht një dramë sportive e zakonshme – është një shkollë për jetën me dy orë e gjysmë. Pasioni, entuziazmi dhe dëshira për të vazhduar të luftosh, edhe kur gjasat janë kundër teje, është historia kryesore e këtij filmi.

Invictus

Pas zgjedhjes si president, Nelson Mendela betohet të bashkojë vendin e ndarë, për të cilin përdor ndihmën e Francois Pienaar, kapitenit të ekipit kombëtar të Rugbyt.

Donnie Brasco

“Donnie Brasco” tregon historinë e vërtetë të një agjenti FBI, Joe Pistone, i cili infiltrohet në mafien vendase pasi merret nën mbrojtjen e Lefty Ruggiero.

Goodfellas

“Goodfellas” është një film për Henry Hill, një burrë që tregon historinë e se si dëshironte të bëhej mafioz që nga fëmijëria.

The Startup Kids

“The Startup Kids” është një dokumentar për sipërmarrësit e rinj të internetit nga e gjithë bota. Themeluesit e Vimeo, Soundcloud, Dropbox dhe më shumë flasin për atë që duhet për të krijuar një startup dhe anën e keqe të botës së biznesit.

The Goods: Live Hard, Sell Hard

Historia vazhdon kështu: një dyqan makinash që dështon dhe punonjësit e tij ndihmojnë Don, një likuidator makinash të përdorura dhe ekipin e tij për të shitur mbi 200 makina për festën e 4 korrikut. Duke përdorur çdo lloj taktike marketingu dhe truke të lira, Don përpiqet të arrijë qëllimin, megjithatë, taktikat e tij të pandershme rezultojnë të kotë. Në fund, ata arrijnë qëllimin, por jo pa mësuar Don një mësim të vlefshëm për lojën e ekipit.

Limitless

Një film që është aq shkencor sa është edhe për biznesin, “Limitless” tregon historinë e Edward Moras, një shkrimtar i cili mundohet dhe gjen një ilaç për fuqizimin e trurit. Shohim aventurat e tij nën ndikimin e ilaçit, të mirat dhe të këqijat.

August

“August” është një dramë që flet për pesë javët e fundit të një kompanie të krijuar nga një grup miqsh. Ndërsa ata përpiqen të mbajnë kompaninë në gjallë, ndodhin konflikte personale dhe biznesi i tyre përfundon në një drejtim të papritur.

Coach Carter

Mos lejoni historitë e shkollës së mesme t’ju mashtrojnë – ka më shumë në këtë film se thjeshtë adoleshentët e zakonshëm, me temperament të fortë, të moshës 18 vjeç. Trajneri Carter është një film sportiv që tregon anën humane të njerëzve të suksesshëm.

A Beautiful Mind

Historia në “A Beautiful Mind” prek shumë pika, është e vështirë të zgjidhni vetëm një. Është një film absolutisht i mrekullueshëm, me një histori edhe më të mirë – një gjeni matematikor që pranon një punë që do t’i shkatërrojë jetën. Është pak ndryshe nga filmat e tjerë në listën tonë, por vlen të shihet.

The Blind Side

Një dramë sportive tjetër e bazuar në një histori të vërtetë. “The Blind Side” është një film që tregon anën humane të njerëzve të suksesshëm.

Thank You for Smoking

Mos lejoni titullin t’ju mashtrojë – ky film nuk është vetëm për cigaren. E pra, jo krejtësisht. Nick Naylor, personazhi kryesor dhe CEO i një kompanie duhani, ka një sfidë para tij – si të bëjë cigare më të popullarizuara edhe pse industria e shëndetit nuk i rekomandon ato, dhe si të rritë një djalë të vogël adoleshent gjatë kësaj periudhe?

Inside Job

“Inside Job” është një analizë e hollësishme e krizës financiare globale të vitit 2008. Filmi tregon se si kriza kushtoi rreth 20 trilionë dollarë dhe shkaktoi humbjen e miliona vendeve të punës dhe shtëpive të njerëzve në recesionin më të rëndë që nga Depresioni i Madh.

Too Big to Fail

“Too Big to Fail” është një tjetër nga filmat e preferuar kur vjen puna tek të diturit se çfarë ndodhi në krizën financiare të vitit 2008 në Shtetet e Bashkuara. Filmi shpjegon se si Sekretari i Thesarit dhe Kryetari i Rezervës Federale në atë kohë bashkëpunuan për të trajtuar katastrofën që ndodhi.

War Dogs

Gjatë luftës në Irak, një djalosh i ri i ofron një shoku të fëmijërisë tij një mundësi për të fituar shumë para duke u bërë një tregtar ndërkombëtar armësh. Dyshja shpejt e gjen veten në situata më të mëdha se sa mund të kontrollojnë pasi arrijnë një marrëveshje prej 300 milionë dollarësh për të furnizuar forcën afgane, një marrëveshje që i lidh me njerëz shumë të dyshimtë në biznes. /Telegrafi/