Një djalë i zbathur nigerian i bëri përshtypje botës me lëvizjet e tij të patëmeta të baletit dhe aftësitë e tij i kanë siguruar atij një bursë.

Rrjetet sociale janë me të vërtetë e dobishme këto ditë, ndërsa arrini të shihni kaq shumë gjëra të reja.

Gjithmonë është bukur të lexosh një histori të këndshme ose të shikosh lajmet e fundit. Sigurisht, mos i kushtoni vëmendje sendeve të këqija.

Një djalë nigerian po jeton ëndrrën e tij pasi video e tij u bë virale. Ajo i dha njëmbëdhjetë vjeçarit një shans për të marrë pjesë në një seminar veror në SHBA.

View this post on Instagram

As a dance school in Africa, and Nigeria to be precise our academy stands to educate our audience that ballet is here to stay; "It's for both boys and girls'' said Anthony Mmmesoma Madu. (When ballet was created 400 years ago, it was created for men. Men were the first dancers. a @collagedance ) Special shoutout to all parents who have have allowed their boys to dance. Speaking from the Nigerian perspective most children are enrolled in school to have a white collar job but never to become a dancer. We hope supportive and inspirational mom like Anthony's mom has given us a reason for early child talent discovery. We are the Nigerian ballet school. A heartfelt thank you to our partners @blacksinballet @ingridsilva @jmentzos @fabiocmariano @m.s.t_dance_center @ruangaldino @travelingtutusinc @fernandomontan0 @thalemawilliamsstudiosusvi @grishkoworld @nikolayworld @bbcnews @graceekpu @balletnoire @abtschool @hurkmanslinda @katwildish #boys #blackboydancetoo #boyswillbeboys ##boyscan #blackboysrock #blackdancers #goboy #dancer #blacklivesmatter #qualityaboveall #nigerianballetschool #nigeria #leapofdanceacademy #vocationaltraining #boys #dancingintherain #viralvideo #vocationalballetschool #goon #bbc #bbcafrica #bbcnews #2020

A post shared by Leap of Dance Academy (@leapofdanceacademy) on Aug 5, 2020 at 3:04pm PDT

Ata janë mirënjohës për mundësinë. Anthony i talentuar do të marrë një shans për të jetuar ëndrrën e tij dhe për të përmirësuar aftësitë e tij.

“Kjo na bëri të ndihemi shumë të lumtur dhe mirënjohës. Ne nuk mund t’i besojmë syve tanë dhe ndonjëherë ne mendojmë se po ëndërrojmë. Zoti ka qenë aq i hirshëm për ne duke siguruar të gjitha këto gjëra.

Anthony është shumë i emocionuar dhe ka qenë gjithmonë një punëtor i zellshëm, kështu që është i lumtur që vazhdon të punojë drejt ëndrrave të tij dhe ta ketë këtë mundësi. Qëllimi kryesor për shkollën tonë është që nxënësit tanë të përfaqësojnë mirë baletin në Nigeri dhe ta sjellin atë në ballë ndërsa tregojnë elegancën e baletit, por gjithashtu duke lënë kulturën tonë të shkëlqejë”. /Telegrafi/