LAJMI I FUNDIT:

100 filmat më të mirë të shekullit XXI

100 filmat më të mirë të shekullit XXI

Nga filmat me gangsterë, superheronj, nxënës, dashnorë, skllevër, luftëtarë, fshatarë, maniakë të teknologjisë, astronautë… Telegrafi përcjell listën e përgatitur nga ekspertët dhe bashkëpunëtorët e ditores Guardian, për 100 filmat më të mirë të shekullit XXI.

100
ONCE UPON A TIME IN HOLLYWOOD (2019)
Regjia: Quentin Tarantino

99
BRIGHT STAR (2009)
Regjia: Jane Campion

98
THE DARK KNIGHT (2008)
Regjia: Christopher Nolan

97
FAHRENHEIT 9/11 (2004)
Regjia: Michael Moore

96
PRIVATE LIFE (2018)
Regjia: Tamara Jenkins.

95
CALL ME BY YOUR NAME (2017)
Regjia: Luca Guadagnino

94
GLADIATOR (2000)
Regjia: Ridley Scott

93
YOU, THE LIVING (2007)
Regjia: Roy Andersson

92
THE HURT LOCKER (2008)
Regjia: Kathryn Bigelow

91
ETRE ET AVOIR (2002)
Regjia: Nicolas Philbert

90
EDEN (2012)
Regjia: Mia Hansen-Løve

89
THE SELFISH GIANT (2013)
Regjia: Clio Barnard

88
GOMORRAH (2008)
Regjia: Matteo Garrone

87
THE WIND THAT SHAKES THE BARLEY (2006)
Regjia: Ken Loach

86
NO COUNTRY FOR OLD MEN (2007)
Regjia: Vëllezërit Joel dhe Ethan Coen

85
BURNING (2018)
Regjia: Lee Chang-dong

84
TROPICAL MALADY (2005)
Regjia: Apichatpong Weerasethakul

83
THE SON’S ROOM (2001)
Regjia: Nanni Moretti

82
STORIES WE TELL (2012)
Regjia: Sarah Polley

81
FISH TANK (2009)
Regjia: Andrea Arnold

80
REQUIEM FOR A DREAM (2000)
Regjia: Darren Aronofsky

79
PERSEPOLIS (2007)
Regjia: Marjane Satrapi

78
OCEAN’S ELEVEN (2001)
Regjia: Steven Soderbergh

77
LOST IN TRANSLATION (2003)
Regjia: Sofia Coppola

76
TEN (2002)
Regjia: Abbas Kiarostami

75
PHILOMENA (2013)
Regjia: Stephen Frears

74
A PROPHET (2009)
Regjia: Jacques Audiard

73
LOVE & FRIENDSHIP (2016)
Regjia: Whit Stillman

72
WALTZ WITH BASHIR (2008)
Regjia: Ari Folman

71
CAPERNAUM (2018)
Regjia: Nadine Labaki

70
ANCHORMAN: THE LEGEND OF RON BURGUNDY (2004)
Regjia: Judd Apatow

69
PADDINGTON 2 (2017)
Regjia: Paul King

68
MR TURNER (2014)
Regjia: Mike Leigh

67
DOGTOOTH (2009)
Regjia: Yorgos Lanthimos

66
BROKEBACK MOUNTAIN (2005)
Regjia: Ang Lee

65
HAPPY AS LAZZARO (2018)
Regjia: Alice Rohrwacher

64
THE INCREDIBLES (2004)
Regjia: Brad Bird

63
WE NEED TO TALK ABOUT KEVIN (2011)
Regjia: Lynne Ramsay

62
WAITING FOR HAPPINESS (2002)
Regjia: Abderrahmane Sissako

61
THE SOUVENIR (2019)
Regjia: Joanna Hogg

60
TED (2012)
Regjia: Seth MacFarlane

59
GANGS OF WASSEYPUR (2012)
Regjia: Anurag Kashyap

58
WUTHERING HEIGHTS (2011)
Regjia: Andrea Arnold

57
LEAVE NO TRACE (2018)
Regjia: Debra Granik

56
BEHIND THE CANDELABRA (2013)
Regjia: Steven Soderbergh

55
RUSSIAN ARK (2002)
Regjia: Alexander Sokurov

54
THE SOCIAL NETWORK (2010)
Regjia: David Fincher

53
FIRE AT SEA (2016)
Regjia: Gianfranco Rosi

52
AMORES PERROS (2000)
Regjia: Alejandro González

51
CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON (2000)
Regjia: Ang Lee

50
BEFORE SUNSET (2004)
Regjia: Richard Linklater

49
24 HOUR PARTY PEOPLE (2002)
Regjia: Michael Winterbottom

48
THE HOUSE OF MIRTH (2000)
Regjia: Terence Davies

47
MARGARET (2011)
Regjia: Kenneth Lonergan

46
VOLVER (2006)
Regjia: Pedro Almodóvar

45
13th (2016)
Regjia: Ava DuVernay

44
TONI ERDMANN (2016)
Regjia: Maren Ade

43
THE WOLF OF WALL STREET (2013)
Regjia: Martin Scorsese

42
4 MONTHS, 3 WEEKS AND 2 DAYS (2007)
Regjia: Cristian Mungiu

41
THE HANDMAIDEN (2016)
Regjia: Park Chan-wook

40
UNRELATED (2007)
Regjia: Joanna Hogg

39
MEEK’S CUTOFF (2010)
Regjia: Kelly Reichardt

38
ONCE UPON A TIME IN ANATOLIA (2011)
Regjia: Nuri Bilge Ceylan

37
DOGVILLE (2003)
Regjia: Lars von Trier

36
A SEPARATION (2011)
Regjia: Asghar Farhadi

35
45 YEARS (2015)
Regjia: Andrew Haigh

34
THE CHILD (L’ENFANT, 2002)
Regjia: Vëllezërit Luc dhe Jean-Pierre Dardenne

33
THE ROYAL TENENBAUMS (2001)
Regjia: Wes Anderson

32
GRAVITY (2013)
Regjia: Alfonso Cuarón

31
ANOMALISA (2015)
Regjia: Charlie Kaufman

30
LEVIATHAN (2014)
Regjia: Andrey Zvyagintsev

29
NEBRASKA (2013)
Regjia: Alexander Payne

28
THE TREE OF LIFE (2011)
Regjia: Terrence Malick

27
THE GRAND BUDAPEST HOTEL (2014)
Regjia: Wes Anderson

26
A ONE AND A TWO (YI YI, 2000)
Regjia: Edward Yang

25
GET OUT (2017)
Regjia: Jordan Peele

24
IDA (2013)
Regjia: Paweł Pawlikowski

23
BORAT: CULTURAL LEARNINGS OF AMERICA FOR MAKE BENEFIT GLORIOUS NATION OF KAZAKHSTAN (2006)
Regjia: Larry Charles

22
SPIRITED AWAY (2001)
Regjia: Hayao Miyazaki

21
THE WHITE RIBBON (2009)
Regjia: Michael Haneke

20
ROMA (2018)
Regjia: Alfonso Cuarón

19
LINCOLN (2012)
Regjia: Steven Spielberg

18
A SERIOUS MAN (2009)
Regjia: Vëllezërit Joel dhe Ethan Coen

17
THE GREAT BEAUTY (2013)
Regjia: Paolo Sorrentino

16
THE ACT OF KILLING (2012)
Regjia: Joshua Oppenheimer

15
SHOPLIFTERS (2018)
Regjia: Hirokazu Kore-eda

14
WHITE MATERIAL (2009)
Regjia: Claire Denis

13
FAR FROM HEAVEN (2002)
Regjia: Todd Haynes

12
SON OF SAUL (2015)
Regjia: László Nemes

11
MULHOLLAND DRIVE (2001)
Regjia: David Lynch

10
TEAM AMERICA: WORLD POLICE (2004)
Regjia: Trey Parker

9
ZAMA (2017)
Regjia: Lucrecia Martel

8
MOONLIGHT (2016)
Regjia: Barry Jenkins

7
SYNECDOCHE, NEW YORK (2008)
Regjia: Charlie Kaufman

6
HIDDEN (2005)
Regjia: Michael Haneke

5
IN THE MOOD FOR LOVE (2000)
Regjia: Wong Kar-wai.

4
UNDER THE SKIN (2013)
Regjia: Jonathan Glazer

3
BOYHOOD (2014)
Regjia: Richard Linklater

2
12 YEARS A SLAVE (2013)
Regjia: Steve McQueen

1
THERE WILL BE BLOOD (2007)
Regjia: Paul Thomas Anderson

/Telegrafi/