LAJMI I FUNDIT:

Zjarret Sumedru, tradita që ka mbijetuar në Rumani për më se 2000 vjet

Zjarret Sumedru, tradita që ka mbijetuar në Rumani për më se 2000 vjet

Kushdo që ka udhëtuar nëpër pjesën lindore të Rumanisë, në natën e 25 tetorit ka mundur të frikësohet për zjarre masive, por që gjithçka ka qenë në kontroll, sepse bëhet fjalë për zjarret Sumedru.

Reklama

Rituali tradicional i që para katolicizmit, i ka mbijetuar kohës dhe ende praktikohet në disa Dambovita, Arges dhe Brasov, transmeton Telegrafi.

Banorët e zonës, ndezin zjarrin nëpër kodra, natën e 25 tetorit, që do të thotë një nat para 26 tetorit, kur festohet dita e Shën Dumitru.

Flakët ndizen në pjesë sa më të larta, në mënyrë që pamj të bëhet sa më madhështore, derisa zjarri më masiv dhe në lartësi më të madhe ishte në majën e malit Campulung Muscel.

Me flakët, ata nderojnë të shenjtin e vdekur, si dhe festojnë rilindjen e tij, me nga një pemë të tharrë që e djegin për fat të mirë. Hirin nga degët e djegura dhe thëngjilli që iu hidhej sipër, të nesërmen banorët e mbledhin që ta shpërndajnë mbi tokën e tyre.

Ditëve të sotme, zjarret Sumedru ndizen kryesisht nga të rinjë, për festën e Shën Dumitru, që konsiderohet si mbrojtësi i barinjve.

I njëjti konsiderohet edhe si mbrojtësi i Bukureshti, andaj pas ndezjeve të zjarreve, vazhdon një shëtitje në forme pelegrinazhi deri në kryeqytet. /Telegrafi/


Në trend Fun

Më shumë
Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Ju keni sy të 'mprehtë' nëse mund të dalloni numrin 725 midis 'fushës' me numrat 775 në vetëm 7 sekonda

Interesante
Fitoi lotarinë me çmim prej 20 dollarëve, ajo e çon drejt xhekpotit prej 2 milionë dollarësh

Fitoi lotarinë me çmim prej 20 dollarëve, ajo e çon drejt xhekpotit prej 2 milionë dollarësh

Interesante
Lëre që u rrëzua dhe u lëndua derisa vraponte në “treadmill”, 26-vjeçarja nga Illinois mbeti edhe pa rroba – pamjet bëhen virale

Lëre që u rrëzua dhe u lëndua derisa vraponte në “treadmill”, 26-vjeçarja nga Illinois mbeti edhe pa rroba – pamjet bëhen virale

Fun
Policia në Angli nxori pasagjerin nga aeroplani pasi ishte kapur duke bërë një veprim të palejueshëm në tualet

Policia në Angli nxori pasagjerin nga aeroplani pasi ishte kapur duke bërë një veprim të palejueshëm në tualet

Interesante
Seksi shpallet sport në Suedi, javën e ardhshme organizohet

Seksi shpallet sport në Suedi, javën e ardhshme organizohet "Kampionati Evropian i Seksit"

Interesante
Hyri për të vjedhur – hajni në Florida e heq ‘maskën’ e tij për të analizuar plaçkën e tij

Hyri për të vjedhur – hajni në Florida e heq ‘maskën’ e tij për të analizuar plaçkën e tij

Fun
Kalo në kategori