LAJMI I FUNDIT:

Zgjoheni nervozë dhe nuk e dini përse? Cili është fajtori kryesor – zbulojeni në kohë këtë sëmundje

Zgjoheni nervozë dhe nuk e dini përse? Cili është fajtori kryesor – zbulojeni në kohë këtë sëmundje
GettyImages

Ka ditë kur zgjoheni “në këmbë të majtë” dhe atëherë zakonisht jeni shumë më nervozë dhe më të hidhëruar se ditëve të kaluara

Reklama

A janë fajtore hormonet të cilat ndikojnë në humorin tonë apo ato janë vetëm një justifikim për atë e si ndiheni dhe silleni?

Disa hormone kanë për detyrë t’ju mbajnë zgjuar dhe aktivë, ai është kortizoli – hormon i gjëndrës mbiveshkore.

Pikërisht për këtë shkak, kur dikush ndryshon ritmin e gjumit, bëhet nervoz dhe i përgjumur, sepse kortizoli nuk ka filluar të rritet herët në mëngjes.

Ajo që më së shpeshti çon deri në çekuilibër ka të bëjë me gjëndrën tiroide, transmeton Telegrafi.

Çrregullimi i gjëndrës tiroide është një ndër shkaqet kryesore për çrregullim të gjendjes sonë të përgjithshme, aktivitetit, statusit psikik, humbje të masës trupore, përshpejtim të rrahjes së zemrës.

Mirëpo, çfarë çon në çrregullim të hormonit dhe si ta mbajmë ekuilibrin?

Arsyeja kryesore është stresi si shkaktar i sëmundjeve të ndryshme të organizmit.

Stresi është vetëm një gjendje që përkeqëson ndryshimet tashmë ekzistuese në trup. Pra, nëse dikush tashmë ka diabet dhe është nën stres, niveli i sheqerit në gjak do të rritet stresi. Kjo është një gjendje e organizmit ku qelizat nuk i përgjigjen mirë nivelit ekzistues të insulinës që sekretohet nga pankreasi.

Ata pacientë janë kryesisht të paracaktuar për të fituar diabetin e tipit 2. Shkaqet dihen dhe kjo ndodh kryesisht sepse njerëzit janë obezë ose kanë një histori familjare të diabetit, kanë një çrregullim të ciklit riprodhues ose sindromë të vezores policistike.

Nëse keni ose ndjeni disa nga këto probleme, duhet të kontaktoni një endokrinolog dhe t’i kushtoni më shumë vëmendje një diete të shëndetshme. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Dr. Gorazd Konjanovski – Klinika Zhan Mitrev ka luajtur një rol kyç në vendosjen e themeleve në kardiokirurgji dhe ajo njihet dhe vlerësohet edhe jashtë vendit

Dr. Gorazd Konjanovski – Klinika Zhan Mitrev ka luajtur një rol kyç në vendosjen e themeleve në kardiokirurgji dhe ajo njihet dhe vlerësohet edhe jashtë vendit

Shendetesi
Sekreti për një jetë të gjatë? Konsumoni shumë rozmarinë dhe bëni shumë dashuri

Sekreti për një jetë të gjatë? Konsumoni shumë rozmarinë dhe bëni shumë dashuri

Shëndetësi Lajme
Të mungon dikush? Si ta përballoni ndjesinë e vetmisë

Të mungon dikush? Si ta përballoni ndjesinë e vetmisë

Psikologji
Ushqimi mund të përmirësojë, por edhe të përkeqësojë sëmundjet! Ja çfarë duhet të shmangin disa pacientë

Ushqimi mund të përmirësojë, por edhe të përkeqësojë sëmundjet! Ja çfarë duhet të shmangin disa pacientë

Shëndetësi
Djathi ndihmon në parandalimin e shtimit të peshës

Djathi ndihmon në parandalimin e shtimit të peshës

Nutricion
Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Impotenca prek të gjithë, por ekziston zgjidhja që të jeni të fuqishëm në krevat

Shëndetësi
Kalo në kategori