LAJMI I FUNDIT:

Zgjidhje e lehtë: Çfarë duhet të bëni kur çorapja e kuqe ngjyros rrobat e bardha?

Zgjidhje e lehtë: Çfarë duhet të bëni kur çorapja e kuqe ngjyros rrobat e bardha?

Çorapja e kuqe apo kanotiera janë shkaktaret më të shpeshta të prishjes së ngjyrave të rrobave

Reklama

Problemet e këtilla ndodhin për shkak që shumica e ngjyrave të zjarrta të rrobave lirojnë një pjesë të ngjyrës në temperatura të larta.

Kështu ndodh pothuajse me të gjitha rrobat e reja. Prandaj është mirë gjithmonë t’i lani veçmas rrobat me ngjyrë më të errët dhe veçmas ato me ngjyrë më të shndritshme, shkruan theworldnews, përcjell Telegrafi.

Çfarë mund të bëni?

Pra, kur t’ju ndodhë kjo gjë, më parë kontrolloni etiketën. Nëse në të shkruam që rrobën nuk bën ta zbardhni, anashkalojeni.

Ajo shenjë duket si trekëndësh me një X mbi të. Mirëpo, në shumicën e rasteve rrobat e bardha nga pambuku 100% e përballojnë këtë, sepse zakonisht fjala është për çarçafët, peshqirët dhe rrobat intime.

Njomni rrobat e ngjyrosura në ujë në të cilin duhet të shtoni pak zbardhues. Lërini të qëndrojnë 15 – 30 minuta.

Lani sërish në programin e shpejtë dhe aktivizoni shpëlarje të dyfishtë.

Nëse është fjala për rroba me ngjyrë të shndritshme të cilat nuk e përballojnë zbardhuesin – në larjen tjetër shtoni leckat për thithjen e ngjyrës.

Në pjesën e ndarë të kutisë së sodës qitni edhe lëngun për eliminimin e njollave dhe sërish lani rrobat si zakonisht. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Tri zakone të çuditshme në Afrikë që praktikohen edhe sot: Pse tezja e nuses duhet ta kalojë natën me dhëndrin?

Tri zakone të çuditshme në Afrikë që praktikohen edhe sot: Pse tezja e nuses duhet ta kalojë natën me dhëndrin?

Lifestyle
Nuk do të shihni më miza të bezdisshme: Hiqni qafe duke përdorur vetëm një artikull ushqimor që e përdorni çdo ditë

Nuk do të shihni më miza të bezdisshme: Hiqni qafe duke përdorur vetëm një artikull ushqimor që e përdorni çdo ditë

Bëje vet
Horoskopi për muajin qershor 2023

Horoskopi për muajin qershor 2023

Astrologji
Me ndihmën e këtyre përbërësve do ta hiqni yndyrën nga dollapët e kuzhinës për vetëm pak sekonda

Me ndihmën e këtyre përbërësve do ta hiqni yndyrën nga dollapët e kuzhinës për vetëm pak sekonda

Bëje vet
Nëse dëshironi të hiqni qafe kërmijtë në kopsht, bëni kafe për ta

Nëse dëshironi të hiqni qafe kërmijtë në kopsht, bëni kafe për ta

Kopshtaria
Gjërat irrituese që i bëjnë meshkujt

Gjërat irrituese që i bëjnë meshkujt

Këshilla Lifestyle
Kalo në kategori