LAJMI I FUNDIT:

Zgjedhjet presidenciale në SHBA, votat e para në tre shtete, Trump udhëheq në Kentucky dhe Indiana – Biden në Vermont

Zgjedhjet presidenciale në SHBA, votat e para në tre shtete, Trump udhëheq në Kentucky dhe Indiana – Biden në Vermont

Joe Biden ka fituar në shtetin e Vermontit me tri vota elektorale, raporton Associated Press.

Vermonti ka publikuar rezultatet pas Kentuckyt dhe Indiana, ku në këto dy shtete prin bindshëm Donald Trump me 8 vota elektorale Kentucky dhe 11 tjera në Indiana, transmeton Telegrafi.


Në anën tjetër ka filluar numërimi edhe në Florida, ku deri më tani ka përfunduar numërimi i 12 për qind të votave dhe kryeson Trump me 55.6 për qind, ndërsa Biden me 43.5.

Kujtojmë që ky shtet amerikan ka 29 vota elektorale, dhe është shumë i rëndësishëm dhe me raste përcaktues i fituesit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Botë
Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ - The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën

Trump mendonte se Ukraina ‘duhet të jetë pjesë e Rusisë’ - The Guardian zbulon detaje të një libri që do të publikohet të martën

Botë
Rritet rreziku i një lufte më të madhe - Biden e di se nuk mund të mbyllë sytë

Rritet rreziku i një lufte më të madhe - Biden e di se nuk mund të mbyllë sytë

Azia
Britania e Madhe prezanton laserin e ri ushtarak që mund të përdoret për të shënjestruar dronët rus në Ukrainë

Britania e Madhe prezanton laserin e ri ushtarak që mund të përdoret për të shënjestruar dronët rus në Ukrainë

Evropa
Irani pritet të nis një sulm 'direkt' ndaj Izraelit gjatë 36 orëve të ardhshme

Irani pritet të nis një sulm 'direkt' ndaj Izraelit gjatë 36 orëve të ardhshme

Azia
Pamje nga beteja e ashpër për Novomykhailivkan, ukrainasit arrijnë të shkatërrojnë tanket e autoblindat ruse

Pamje nga beteja e ashpër për Novomykhailivkan, ukrainasit arrijnë të shkatërrojnë tanket e autoblindat ruse

Evropa
Kalo në kategori