LAJMI I FUNDIT:

Zelensky thotë se Ukraina ka rrëzuar dy aeroplanë rusë të tipit SU

Zelensky thotë se Ukraina ka rrëzuar dy aeroplanë rusë të tipit SU

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky pretendon se Garda Kombëtare e Ukrainës ka rrëzuar dy aeroplanë rusë të tipit SU në rajonin e Zaporizhia-s.

Reklama

Zelensky nuk dha më shumë detaje rreth aeroplanëve, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, tipi SU mund të ketë të bëjë me aeroplanët e prodhuar nga Sukhoi – prodhues të aeroplanëve ushtarakë rusë.

“Unë u jam mirënjohës dy prej luftëtarëve tanë veçanërisht të saktë”, thotë presidenti ukrainas.

“Meqë ra fjala, njërit prej tyre tashmë iu është dhënë titulli Hero i Ukrainës dhe ka rrëzuar jo vetëm aeroplanët e armikut, por edhe një raketë lundrimi”. /Telegrafi/