Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i cili ka luftuar pushtimin rus që nga shkurti, do të jetë gjithashtu i disponueshëm si lojtar në të ardhmen.

Domethënë, ata janë duke bërë një figurë aksioni të Zelenskyt, dhe pas gjithë projektit qëndron një kompani e dizajnit të produkteve në Brooklyn të New Yorkut.

FCTRI nisi një fushatë “Kickstarter” për të financuar prodhimin më pak se dy javë më parë. Ajo arriti objektivin e saj të financimit prej 30 mijë dollarëve në vetëm tre orë dhe që atëherë ka mbledhur më shumë se 120 mijë dollarë. Për çdo lodër të shitur, 1 dollarë shkon për të ndihmuar shtetin ukrainas dhe fushata përfundon të premten.

Reklama

Prototipi prej balte i figurës së veprimit Zelensky është 15 centimetra i gjatë dhe është skalitur nga artisti i Seattle, Mike Leavitt. Figurina do të jetë prej plastike në Kinë. Pritet të jetë në dispozicion deri në muajin mars.

Reklama

“Mënyra se si e prezantuam atë në fushatë është “një hero i jashtëzakonshëm”, tha Jason Feinberg, drejtor ekzekutiv dhe kreativ i FCTRI.

“Ai është lideri perfekt për këtë moment, vetëm ky personazh super frymëzues. Ai e ka këtë forcë të vërtetë, që vjen, por është modeste dhe përfaqëson të kundërtën e gjithçkaje që kemi lidhur me politikën”, tha Feinberg. /Telegrafi/