LAJMI I FUNDIT:

Zelensky: Shpërthimi i digës në Kherson nuk do të ndikojë në përpjekjet e Ukrainës për të çliruar territorin e saj

Zelensky: Shpërthimi i digës në Kherson nuk do të ndikojë në përpjekjet e Ukrainës për të çliruar territorin e saj

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se thyerja e digës Kakhovka në Kherson nuk do të ndikojë në përpjekjet e Ukrainës për të çliruar territorin e saj.

Reklama

“Përfundimi ishte se shpërthimi ishte i qëllimshëm, por armiku veproi në mënyrë kaotike duke lejuar që pajisjet e saj të përmbyten”, tha presidenti ukrainas, transmeton Telegrafi.

“Në të njëjtën kohë, shpërthimi i digës nuk do të ketë efekt në aftësinë e Ukrainës për të çliruar territorin e saj”, shtoi ai.

Në anën tjetër, Rusia ka akuzuar Ukrainën për granatimin e digës, megjithëse ekspertët thonë se kjo besohet të ketë ndodhur nga Ukraina.

Para dhe pas shpërthimit, imazhet satelitore shfaqin digën Kakhovka që u hodh në erë
Lexo po ashtu Para dhe pas shpërthimit, imazhet satelitore shfaqin digën Kakhovka që u hodh në erë

Shpërthimi i digës Khakhova në lumin Dnipro ka bërë që autoritetet ukrainase të evakuojnë 17 mijë banorë nga zonat e përmbytura. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Princi saudit: Nëse Irani zhvillon një armë bërthamore, do ta bëjmë edhe ne

Princi saudit: Nëse Irani zhvillon një armë bërthamore, do ta bëjmë edhe ne

Botë
Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit

Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit

Evropa
Kalo në kategori