LAJMI I FUNDIT:

Zelensky i gatshëm të flasë vetëm me Putinin – dhe vetëm nëse ka një çështje në tryezë

Zelensky i gatshëm të flasë vetëm me Putinin – dhe vetëm nëse ka një çështje në tryezë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha në një video-lidhje në Forumin Ekonomik Botëror sot në Davos, se Vladimir Putin ishte i vetmi zyrtar rus që ai ishte i gatshëm të takohej me vetëm një qëllim – t’i jepte fund luftës.

“Pa të (Putin) nuk merren vendime. Dhe ne duhet të jemi të vetëdijshëm për këtë… Dhe nëse flasim për një vendim konkret për përfundimin e luftës, atëherë ky vendim nuk do të merret pa të. Dhe pas asaj që ata kanë bërë, ju e dini, ne nuk kemi një dëshirë të madhe për ato takime dhe nuk mund të ketë një dëshirë të madhe për t’u takuar me ndërmjetësuesit. Prandaj, në parim, nuk pranoj asnjë takim me askënd nga Federata Ruse, përveç me presidentin e Federatës Ruse. Dhe vetëm nëse ka një çështje në tryezë – atë për përfundimin e luftës. Kjo është. Nuk ka asgjë tjetër për të folur”, tha Zelensky, raporton Ukrinform.

Reklama
Reklama

Presidenti i Ukrainës vuri në dukje se negocimi me Rusinë po bëhet gjithnjë e më i vështirë në dritën, siç tha ai, të veprimeve evidente të ushtrisë ruse kundër civilëve nën pushtim.

Zelensky tha gjithashtu se çdo përpjekje për të kthyer me forcë gadishullin e Krimesë, të cilin Rusia e aneksoi në 2014, do të shkaktonte qindra mijëra viktima.

Më herët sot, Zelensky bëri thirrje për më shumë armë dhe sanksione maksimale kundër Moskës në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, duke përfshirë një pezullim të plotë të tregtisë me Rusinë, e cila sulmoi vendin e tij tre muaj më parë.

Ai gjithashtu bëri thirrje për një pezullim të plotë të tregtisë me Rusinë, duke përfshirë një embargo ndaj naftës ruse, dhe bëri thirrje për masa kundër të gjitha bankave ruse, pa përjashtim, dhe tërheqjen e të gjitha kompanive të huaja nga tregu rus. /Telegrafi/

Reklama
Reklama

Në trend Botë

Më shumë
Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Evropa
Pamje për së afërti të luftimeve në llogoret afër Bakhmutit, si ushtarët ukrainas po i zmbrapseshin sulmit rus

Pamje për së afërti të luftimeve në llogoret afër Bakhmutit, si ushtarët ukrainas po i zmbrapseshin sulmit rus

Evropa
Momenti kur droni kamikaz i Ukrainës shkatërron tankun rus

Momenti kur droni kamikaz i Ukrainës shkatërron tankun rus

Amerika
Aleati i Rusisë paralajmëron Putinin: Mos eja të na vizitosh, do të arrestohesh

Aleati i Rusisë paralajmëron Putinin: Mos eja të na vizitosh, do të arrestohesh

Botë
Çfarë do të ndodhë kur Trump të arrestohet dhe a mund të kandidojë për President sido që të ecë procesi i tij gjyqësor?

Çfarë do të ndodhë kur Trump të arrestohet dhe a mund të kandidojë për President sido që të ecë procesi i tij gjyqësor?

Amerika
Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve

Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve

Evropa
Kalo në kategori