LAJMI I FUNDIT:

Zëdhënësi i Klitschkos mohon se kryeqyteti i Ukrainës, Kiev, është ‘i rrethuar’

Zëdhënësi i Klitschkos mohon se kryeqyteti i Ukrainës, Kiev, është ‘i rrethuar’

Zëdhënësi i Klitschkos mohon se Kievi është ‘i rrethuar’, shkruan The Kiev Independent, përcjell Telegrafi.

Reklama

Në një intervistë për AP, kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko tha se “Kiev ishte i rrethuar”, por gati për të luftuar.

Por zëdhënësi i tij tha se ai “nuk ishte i qartë” dhe se një informacion i tillë është “një gënjeshtër dhe një manipulim”.

Sidoqoftë, kryetari i bashkisë së Kiev derisa ka folur për Associated Press, së paku siç është cituar nga mediumi në fjalë, ka thënë se qyteti tani është “i rrethuar” nga forcat ruse.

Vitali Klitschko u pyet nëse kishte plane për evakuimin e civilëve nëse trupat ruse kapnin kryeqytetin.

“Ne nuk mund ta bëjmë këtë, sepse të gjitha rrugët janë të bllokuara”, citohet të ketë thënë ai. “Për momentin ne jemi të rrethuar”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Evropa
Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Evropa
Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Evropa
Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Evropa
Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Evropa
Sullivan: Me kundërofensivë, Ukraina do të rimarrë territor të rëndësishëm strategjik

Sullivan: Me kundërofensivë, Ukraina do të rimarrë territor të rëndësishëm strategjik

Evropa
Kalo në kategori