LAJMI I FUNDIT:

Zbulohet vizatimi me pamjen më të vjetër të Venedikut

Zbulohet vizatimi me pamjen më të vjetër të Venedikut

Një pamje e Venedikut, që daton në shekullin XIV, vizatim i konsideruar si më i vjetri i njohur deri më sot i Qytetit të Doxhëve, u zbulua nga një studiuese e Universitetit skocez “St. Andrews”.

Reklama

Vizatimi është pjesë e një dorëshkrimi që tregon udhëtimin e Niccolò da Poggibonsi-t, një pelegrin italian që shkoi në Jerusalem në periudhën mes viteve 1346-1350.

Gjatë pelegrinazhit, ai kaloi nëpër Venedilk dhe përshkrimi i tij i qytetit shoqërohet nga një vizatim me pendë i qytetit, ku mund të shihen kisha, gondola dhe kanale.

Dorëshkrimi, që sot ruhet në Bibliotekën Kombëtare të Firences, duhet të jetë realizuar pak pas kthimit të tij në Itali, në vitin 1350.