Zbulohet arsyeja pse penalltia e diskutueshme e Chelseat kundër Dortmund u përsërit në fitoren e tyre në Ligën e Kampionëve

Penalltia e diskutueshme e Chelseat kundër Borussia Dortmundit në ndeshjen e tyre vendimtare në Ligën e Kampionëve nuk u përsërit thjesht nga “vetë cenimi”.

Golat nga Raheem Sterling dhe Kai Havertz e lejuan ekipin e Graham Potter të përmbysnin një deficit të përgjithshëm 1-0 dhe të kalonin në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve.

Megjithatë, fitorja 2-0 e Chelseat të martën mbrëma në Stamford Bridge u mbulua me polemika pas ndërhyrjes së VAR-it në pjesën e dytë.

Krosimi i Ben Chilëell goditi në dorën e mesfushorit të Dortmundit, Marius Wolf dhe VAR i bëri thirrje gjyqtarit Danny Makkelie që të hidhte një vështrim të dytë përpara se të tregonte dorën tek pika e bardhë.

Portieri i Dortmundit, Alexander Meyer, kërceu në anën e kundërt në penalltinë fillestare nga Havertz, i cili pa goditjen e tij ta godiste shtyllën pingule.

Megjithatë, Chelseat iu dha një penallti e dytë pasi u besua se rreth tre lojtarë të Dortmundit kishin shkelur brenda zonës gjatë goditjes nga pika e Havertz.

Havertz e ekzekutoi sërish penalltinë dhe e dërgoi topin me shpejtësi në këndin e poshtëm të djathtë të rrjetës, me Meyer që kërceu në drejtim të kundërt.

Dale Johnson i ESPN ka shpjeguar se përsëritja e penalltisë së Chelseat erdhi pasi u vu në pah një lojtar të Dortmundit në “zonën D”.

Ndryshe, Chelsea do të mësojë se me kë do të përballet më pas në çerekfinale të Ligës së Kampionëve pas shortit, i cili pritet të hidhet në selinë e UEFA-s në Nyon të Zvicrës, më 17 mars. /Telegrafi/

Trajneri i Lilles befason për Edon Zhegrovën: Tregon pikën e fortë dhe të dobët të reprezentuesit të Kosovës

"Drita më bëri me shtëpi" - Faruk Statovci tregon se si me paratë e fituara te klubi gjilanas kishte ndërtuar shtëpitë në fshat

Superliga
Florentino Perez dëshiron që ylli i Milanit të zbarkojë në

Florentino Perez dëshiron që ylli i Milanit të zbarkojë në "Santiago Bernabeu"

A do të luante me një ekip me Ronaldon? Kjo ishte përgjigja e Messit

Katër lojtarë të Real Madridit që kanë luajtur çdo minutë deri më tani, por gjashtë të tjerë nuk janë aktivizuar fare

Askush nuk po mund ta besoj pasimin që ylli i Liverpoolit ka bërë te Xavi Simons