Xiaomi ka zbuluar pajisjet e saj të reja Mi 10 dhe Mi 10 Pro, të cilat paraqesin aftësinë e mbushjes pa tel. 

Për dallim nga paraardhësi i tij që ka karikim me tela 40W, Mi 10 ka karikim me tela 30W (ndoshta sepse është më i lirë). Është gjithashtu seri e dytë e telefonit që përdor teknologjinë e re të markës LPDDR5 RAM pas Galaxy S20 të Samsung, transmeton Telegrafi.

Telefonat Mi 10 mundësohen nga platforma Snapdragon 865 e Qualcomm. Ata kanë një ekran AMOLED 6.67 inç me një shpejtësi të rifreskimit 90Hz.

Çmimet për Mi 10 fillojnë nga 570 dollarë amerikanë. Nëse jeni duke shkuar për konfigurimin më të lirë, do të merrni një telefon me 8 GB RAM LPDDR5 dhe 128 GB ruajtje UFS 3.0, si dhe një bateri 4,780 mAh.

Ndërkohë, Mi 10 Pro më i lirë ka 8 GB RAM LPDDR5 dhe 256 GB UFS 3.0. Çmimet e këtij modeli fillojnë nga 720 dollarë amerikanë.

Mi Pro mburret me një aparat fotografik prej 108 megapixel, zmadhim hibrid 10x dhe zmadhim dixhital 50x. Ai gjithashtu mbështet 5G në Kinë.

Të dy telefonat tani janë në dispozicion për para-porosi dhe do të transportohen në 18 shkurt.

Përveç pajisjeve të tij të reja, Xiaomi ka zbuluar gjithashtu disa pajisje shtesë për ta. /Telegrafi/