LAJMI I FUNDIT:

“Xhevahirtë e Tokës”, ngjyrat mahnitëse në muret e vullkanit të fjetur (Foto)

“Xhevahirtë e Tokës”, ngjyrat mahnitëse në muret e vullkanit të fjetur (Foto)

Florian Ledoux e ka udhëhequr ekipin, që hynë thellë një vullkani të fjetur në Reykjavik të Islandës.

Reklama

Në brendësi të Thrinhukakigur, janë shkrepur imazhet mahnitëse të ngjyrave mbresëlënëse të mureve, që janë regjur prej lavës, gjatë shpërthimeve të ndryshme, transmeton Telegrafi.

“Kemi hyrë në zemrën e vullkanit të fjetur, ku dikur ishte magma. Ngjyrat që e rrethojnë atë hapësirë janë mahnitëse” ka thënë Ledoux.

Varësisht prej nivelit ku ka qëndruar lava, shihen ngjyra të ndryshme që kanë mbetur nëpër mure, që tregojnë se si nxehtësia i ka ‘pjekur’ gurët që u ka qëndruar pranë.

Nuancat natyrale të kanë mbetur si gjurmë, janë quajtur si xhevahir të Tokës, që nuk mund të krijohen në mënyrë artificiale. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Vizitorët e parkut në Meksikë

Vizitorët e parkut në Meksikë "ngrinë në vend" kur ariu i ndërpreu piknikun - pamjet u bënë virale në internet

Virale
Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Fun
Australiani i shokuar me vrimën që gjeti në oborrin e shtëpisë së tij

Australiani i shokuar me vrimën që gjeti në oborrin e shtëpisë së tij

Interesante
15 vendet që kanë ekzistuar 100 vite më parë, por që nuk ekzistojnë më (Foto)

15 vendet që kanë ekzistuar 100 vite më parë, por që nuk ekzistojnë më (Foto)

Interesante
Biden rrëshqet dhe për pak sa nuk rrëzohet derisa zbret shkallëve nga aeroplani

Biden rrëshqet dhe për pak sa nuk rrëzohet derisa zbret shkallëve nga aeroplani

Interesante
Ariu mendohej se është sy patrembur, por kjo video dëshmon të kundërtën

Ariu mendohej se është sy patrembur, por kjo video dëshmon të kundërtën

Fun
Kalo në kategori