LAJMI I FUNDIT:

Vullkani në Hawaii ende aktiv, shkatërron 87 shtëpi

Vullkani në Hawaii ende aktiv, shkatërron 87 shtëpi

Lava e Vullkanit Kilauea në shtetin e Hawaiit në SHBA ka shkatërruar 87 shtëpi. Po ashtu, njoftohet se në rajon kanë ndodhur edhe lëkundje të vogla të tokës.

Reklama

Lava e Vullkanit Kilauea në shtetin e Hawaiit në SHBA, ka shkatërruar 87 shtëpi, transmeton Anadolu Agency. Zëdhënësi i Agjencisë së Mbrojtjes Civile të Hawaiit, Talamdge Mango, tha se llava nga vullkani Kilauea, ku ndodhin shpërthime që një muaj sot ka shkatërruar edhe 10 shtëpi.

Për shkak të lavave deri më tani janë shkatërruar 87 shtëpi.

Popullata paralajmërohet me “evakuim ose arrestim”

Zyrtarët për shkak të rritjes së shpërthimeve dhe shpejtësisë së lavës së vullkanit në javën e fundit, kërkuan nga popullata që të braktisin shtëpitë e tyre. Policia paralajmëroi duke thënë se “Nëse nuk i braktisni shtëpitë tuaja do të arrestoheni”.

Po ashtu, njoftohet se në rajon kanë ndodhur edhe lëkundje të vogla të tokës.

Ndryshe, afër dy mijë persona në Hawaii janë evakuuar në vende të sigurta për shkak të lavës, shkëmbinjve dhe gazit helmues të nxjerrë nga Vullkani Kilauea, i cili u aktivizua në fillim të muajit maj. Shpërthime në Kilauea, një nga vullkanet më aktivë në botë, ndodhin nga viti 1983.

Në trend Botë

Më shumë
Hulumtimi i Der Spiegel: Putini kurrë nuk ka qenë super spiuni sovjetik që dëshironte që bota ta besojë – ishte thjesht djaloshi i porosive në KGB

Hulumtimi i Der Spiegel: Putini kurrë nuk ka qenë super spiuni sovjetik që dëshironte që bota ta besojë – ishte thjesht djaloshi i porosive në KGB

Evropa
Gerashchenko: 16,000 persona gjenden në “zonën kritike” pas shkatërrimit të digës

Gerashchenko: 16,000 persona gjenden në “zonën kritike” pas shkatërrimit të digës

Evropa
Zelensky në takimin urgjent: Terroristët rusë në mes të natës hodhën në erë digën

Zelensky në takimin urgjent: Terroristët rusë në mes të natës hodhën në erë digën

Evropa
Shkatërrohet një digë e rëndësishme pranë Khersonit, publikohen pamjet - Zelensky thërret një takim urgjent

Shkatërrohet një digë e rëndësishme pranë Khersonit, publikohen pamjet - Zelensky thërret një takim urgjent

Botë
Ukrainasit përgjojnë telefonatat e rusëve, paralajmërojnë se forcat pushtuese planifikojnë shkatërrimin e digave tjera

Ukrainasit përgjojnë telefonatat e rusëve, paralajmërojnë se forcat pushtuese planifikojnë shkatërrimin e digave tjera

Evropa
Agjencia ukrainase Energoatom: Shkatërrimi i digës mund të ketë pasoja negative për centralin bërthamor

Agjencia ukrainase Energoatom: Shkatërrimi i digës mund të ketë pasoja negative për centralin bërthamor

Evropa
Kalo në kategori