LAJMI I FUNDIT:

Live

Postet:

Live Beteja në veri

Sulmi terrorist – situatë e qetë në veri

Përditesuar 25/09/2023 07:51

Detaje të reja janë zbuluar disa ditë pasi grupi i armatosur serb, që sipas autoriteteve kosovare përbëhej prej rreth 30 personash, sulmoi Policinë e Kosovës në Banjskë të Zveçanit më 24 shtator, duke lënë të vrarë rreshterin Afrim Bunjaku dhe plagosur zyrtarin tjetër policor, Alban Rashiti.

Policia e Kosovës, duke e konsideruar të qetë situatën në fshatin Banjskë të Zveçanit, ka marrë vendim që të lirohet rruga për qarkullim, me ç’rast edhe mediat kanë pasur mundësinë që të hyjnë në fshat.


Në praninë e gazetarëve që vizituan vendin e ngjarjes te Manastiri i Banjskës, zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës në rajonin e veriut, Veton Elshani, ka thënë se hetimet për këtë rast do të zgjasin edhe një kohë të gjatë.

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla bëri të ditur se është konfirmuar që njëri nga të vrarët në sulmin terrorist në Banjskë është edhe Bojan Mijailoviq, truproja e shefit të BIA-s serbe, Aleksandar Vulin, në vizitën e tij në Republikën e Kosovës në vitin 2013.

Sveçla, duke vazhduar me prezantimin e provave të reja që sipas tij tregojnë qartë lidhjet zyrtare mes shtetit të Serbisë dhe grupit terrorist që kreu vrasjen e policit Afrim Bunjaku, ka publikuar edhe një dokument që është vërtetim që ushtria e Serbisë i ka dhënë grupit me rastin e dorëzimit të lansuesit të granatave.

Kisha Ortodokse Serbe ka shprehur keqardhje për shqiptarë dhe serbët që kanë pësuar më 24 shtator.

Pas sulmit ndaj Policisë së Kosovës në Banjskë më 24 shtator, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe drejtori i Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë (AKI), Petrit Ajeti, kanë takuar liderët e partive opozitare në vend.

Edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me zëvendëskryeministren dhe Ministren e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, kanë pritur në një takim të përbashkët ambasadorët dhe diplomatët e akredituar në Republikën e Kosovës.

Temë qendrore e këtij takimi ishte sulmi terrorist mbi Policinë e Kosovës në fshatin Banjskë të Zveçanit, nga i cili u vra në krye të detyrës, rreshteri i Policisë, tash Heroi i Kosovës, Afrim Bunjaku.

Për të gjitha zhvillimet e mëtjeme rreth këtij rasti mund të informoheni KËTU.  /Telegrafi/

Postet:
Mbylle
28/09/2023 09:05

Situatë e qetë dhe pa incidente në veri

Situata në veri të Kosovës vazhdon të jetë e qetë dhe pa ndonjë incident.

Kështu tha në një prononcim për Telegrafin zëvendës drejtori i Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Veton Elshani.


Ai theksoi se ka mjaftueshëm forca të Policisë së Kosovës në veri të vendit.

“Çdo gjë është qetë, nuk ka pasur ndonjë incident. Kemi forca të mjaftueshme policore”, ka thënë shkurt Elshani.

I pyetur nëse ka pasur ndonjë arrestim tjetër që lidhet me sulmin terrorist të së dielës, Elshani tha se nuk pasur arrestime të reja. /Telegrafi/ 

27/09/2023 22:23

Vuçiq thotë se Radoiçiq nuk është plagosur, por nuk e mohon se ishte në grupin terrorist në Banjskë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Milan Radoiçiq ndodhet në Serbinë qendrore dhe se do të intervistohet [lidhur me pjesëmarrjen e tij në grupin terrorist që vrau pjesëtarin e Policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit].

Siç raporton “Nova”, Vuçiq e mohoi se Radoiçiq është plagosur gjatë përleshjes së armatosur të grupit terrorist serb me Policinë e Kosovë në Banjskë të Zveçanit.


“Milan Radoiçiq asnjëherë nuk u fsheh dhe nuk u turpërua për rolin e tij. Ai patjetër do t’i përgjigjet ftesës së autoriteteve kompetente të Republikës së Serbisë”, tha Vuçiq.

“Kam besim se ai do të merret në pyetje. Gjendet në territorin e Serbisë qendrore dhe vendi ynë dhe autoritetet kompetente do të bëjnë punën e tyre”, shtoi Vuçiq.

Duke folur për videon e publikuar nga ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, në të cilën shihet Milan Radoiçiq, Vuçiq tha se nuk ishte një video nga manastiri i Banjskës, por një video nga bujtina, transmeton Telegrafi.

“A është (incizim autentik) apo jo, kjo vërtetohet nga autoritetet kompetente”, tha Vuçiq dhe shtoi se pret që pala kosovare të tregojë se si u vra polici.

Vuçiq iu referua gjithashtu deklaratës së Sveçljes se njëri nga të vrarët ishte truprojë e Vulinit.

“Ai njeri ka qenë në Mbrojtjen Civile kur Aleksandar Vulin ishte drejtor i Zyrës për Kosovë. Ai [Vulin] po shkonte në Graçanicë dhe ai një ditë ishte në sigurimin e tij”, tha Vuçiq.

Ai iu referua edhe dokumentit të publikuar sot nga ministri Sveçla  se është gjetur një dokument i ushtrisë serbe.

27/09/2023 22:21

Vuçiq i mbron serbët që e vranë rreshterin e Policisë së Kosovës: Ata nuk mund të jenë terroristë

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka thënë sot se sulmuesit e policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit nuk janë terroristë.

“Për mua, si president i Serbisë, ata njerëz nuk mund të jenë terroristë. A mund ta justifikoj vrasjen e një polici… Nuk ka asnjë arsyetim dhe për këtë, autoritetet shtetërore serbe do të ndërmarrin hapa”, tha Vuçiq për Radiotelevizionin Serb.

Siç raportojnë mediat, Vuçiq po ashtu tha se tani ka shumë më tepër informacione sesa në ditën e sulmit, kur për herë të parë iu drejtua publikut në Serbi.


“Ne do t’u kërkojmë atyre të na tregojnë pamjet me dron se si u vra polici. Vrasja nuk ishte e planifikuar”, tha ai, transmeton Telegrafi.

Ai ka thënë se Serbia sot ka shpallur Ditë të Zisë për të gjithë serbët e vrarë, si dhe për policin e Kosovës në veri të Kosovës.

27/09/2023 22:20

Osmani: Akti terrorist në Banjskë, i dirigjuar nga Beogradi

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, është deklaruar për herë të parë publikisht pas aktit terrorist të së dielës në Banjskë të Zveçanit, ku u vra një pjesëtar i Policisë së Kosovës.


Kjo ngjarje pritet të ketë ndikim edhe në procesin e dialogut ku presidentja Osmani ka hedhur si ide që dialogu të vazhdojë me SHBA-në. Ndërkohë derisa tashmë është konfirmuar nga autoritetet shtetërore të Kosovës se nënkryetari i Listës Serbe Milan Radoiçiq ishte udhëheqës i grupit terrorist, Osmani ka thënë se së shpejti priten vendime institucionale ndaj Listës Serbe.

Presidentja e vendit për situatën në veri të vendit, pas aktit terrorist në Banjskë të Zveçanit, ku ra heroikisht rreshter Afrim Bunjaku, tha se  pa asnjë dyshim ishin të dirigjuara dhe organizuara nga Beogradi, të cilat kishin për synim destabilizimin e Kosovës dhe të gjithë rajonit.

“Ka një kohë të gjatë që kam folur brenda dhe jashtë Kosovës për rrezikun që paraqesin këto grupe, të cilat që një kohë të gjatë janë trajnuar nga ushtria e Serbisë. Këto janë kryesisht struktura të natyrës paramilitare, të cilat janë të armatosura rëndë me mjete ushtarake,  janë të përgatitur që të luftojnë në stilin ushtarak dhe ka një kohë të gjatë që kanë sjellë edhe armë në mënyrë ilegale në veri të Kosovës e që kulmoi edhe me sulmin e para disa ditësh, të cilin, në përmasat që ishte planifikuar, e parandaloi Policia e Kosovës me profesionalizmin dhe përgatitjen e saj”, tha Osmani, teksa shprehu mirënjohjen e thellë për punën e jashtëzakonshme të Policisë së Kosovës  në mbrojtjen sovranitetit, mbrojtjen e dinjitetit të shtetit tonë,  por mbi të gjitha mbrojtjen çdo qytetari të Kosovës  pa dallim etnie  nga këto grupe kriminale dhe terroriste .

27/09/2023 19:56

Deputeti shqiptar për sulmin terrorist në veri: Është hera e parë që Shqipëria nuk rreshtohet në një anë me BE-në

Deputeti i Partisë Socialiste (PS), në Kuvendin e Shqipërisë, Etjen Xhafa, ka treguar arsyen pse Shqipëria nuk është rreshtuar me Bashkimin Evropian (BE), për situatën në veri të Kosovës, konkretisht në sulmin terrorist në Banjskë të Zveçanit.

Xhafa në një lidhje direkte në RTV Dukagjini, tha se qëndrimi i BE-së duhet të ishte më i fortë dhe i prerë në mbështetje të pavarësisë dhe Kushtetutës së Kosovës.


“Po e ndjekim me shqetësim situatën në Kosovë, gjithë faktorët ndërkombëtarë janë ndërgjegjësuar, por janë edhe të shqetësuar për atë sulm të paprecedentë. Qeveria e Shqipërisë janë në anën e Kosovës në këto momente të vështira, po punojmë me kanalet diplomatike, për të mundësuar të ketë ndërhyrje nga të gjitha palët në drejtim të Serbisë, duke pasur parasysh atë që u vendos edhe nga presidenti serb, dhe duke pasur parasysh që ashtu si deklaroi Rama, është hera e parë që Shqipëria nuk rreshtohet në një anë me BE-në”.

“Mendojmë se qëndrimi duhet të jetë shumë më i fortë se sa ai që u shpallë nga institucionet e BE-së, duhet të jetë një qëndrim i fortë dhe i prerë në mbështetje të Kosovës, kushtetutës së Kosovës”, tha ai.

27/09/2023 19:12

Krasniqi dhe Osmani diskutojnë për veriun: Interesi nacional mbi të gjitha, Serbia t’i dorëzojë terroristët

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka takuar presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani dhe drejtorin e AKI-së, Petrit Ajeti.


Gjatë këtij takimi, Krasniqi i ka ofruar mbështetjen e plotë të gjitha institucioneve të sigurisë.

Ai ka thënë se për të dhe PDK-në, është krejtësisht e qartë se organizimi dhe orkestrimi i sulmit terrorist mbi Republikën e Kosovës adresën kryesore e ka në Beograd. Prandaj, sipas tij, aleatët ndërkombëtarë duhet t’i bëjnë presion Serbisë që t’i dorëzojë terroristët që i ka strehuar.

“Në kuadër të një jave tejet sfiduese për Kosovën, sot i jam përgjigjur pozitivisht ftesës për takim nga Presidentja Osmani-Sadriu. Gjatë këtij takimi, ku i pranishëm ishte edhe Drejtori i AKI-së, Petrit Ajeti, u informova në lidhje me gjendjen e sigurisë në vend dhe veprimet e të gjitha institucioneve për të garantuar siguri e mbrojtje për qytetarët dhe shtetin tonë”, tha Krasniqi.

27/09/2023 19:11

Sulmi terrorist në veri, Biserko: Kishte skenar të ndërhyrjes së ushtrisë serbe dhe ndarje të Kosovës

Kryetarja e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut të Serbisë, Sonja Biserko, thotë se dalja në skenë e grupit të armatosur në Banjskë në veri të Kosovës mund të pritej duke pasur parasysh sjelljen e Beogradit në muajt e fundit.


“Grafiti ‘Kur ushtria kthehet në Kosovë’ si paralajmërim kishin vërshuar jo vetëm Beogradin, por edhe brendësinë e Serbisë. Pastaj fjalimi i presidentit Aleksandar Vuçiq në Asamblenë e Përgjithshme, toni dhe mesazhi i tij – e gjithë kjo tregonte se diçka është duke u përgatitur. Beogradi ka qenë gjithmonë transparent në synimet e tij, si në vitet e 90-ta kur u nis për të shkatërruar Jugosllavinë, çdo veprim dhe synim ishte më i paralajmëruar në media”, shpjegoi qartë Biserko, për median malazeze CdM.

Ajo nënvizon se me marrjen e informacioneve, po bëhet gjithnjë e më e qartë se ka pasur një skenar për të provokuar një konflikt që më pas ushtria serbe të hyjë për të mbrojtur popullin serb në veri dhe në këtë mënyrë të realizojë ndarjen e Kosovës… /Telegrafi/

27/09/2023 19:07

Kurti dhe Gërvalla iu prezantojnë korit diplomatik qëndrimet zyrtare për sulmin terrorist në veri


Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me zëvendëskryeministren dhe Ministren e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, kanë pritur në një takim të përbashkët ambasadorët dhe diplomatët e akredituar në Republikën e Kosovës.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Punëve të Jashtme, temë qendrore e këtij takimi ishte sulmi terrorist mbi Policinë e Kosovës në fshatin Banjskë të Zveçanit, nga i cili u vra në krye të detyrës, rreshteri i Policisë, tash Heroi i Kosovës, Afrim Bunjaku. /Telegrafi/

27/09/2023 19:00

Ambasadori i Kosovës në SHBA i reagon republikanes Tenny: Po justifikoni paturpshëm një sulm terrorist

Ambasadori i Kosovës në SHBA, Ilir Dugolli, ka reaguar ndaj deklaratave të kongresistes republikane, Claudia Tenney, e cila ka vlerësuar presidentin Aleksandar Vuçiq për dënimin e sulmit terrorist në veri, më 24 shtator.

Po ashtu, ajo në reagimin e saj i ka bërë thirrje kryeministrit Albin Kurti që t’i përmbahet marrëveshjes së Brukselit të viti 2013-të dhe të krijojë Asociacionin e Komunave me shumicë serbe.


Ambasadori Dugolli e ka akuzuar kongresmenen Tenney për justifikimin e paturpshëm të këtij sulmi terrorist, ku humbi jetën një rreshter i policisë, Afrim Bunjaku.

“Me gjithë respektin, ajo që ju po aplaudoni në fakt ishte një justifikim i paturpshëm i një sulmi terrorist”, ka shkruar Dugolli në platformën X.

Dugolli ka theksuar se në vend që të ekstradohen dhe ndiqen penalisht terroristët që po glorifikohen në Serbi, ata mbrohen, duke rikujtuar edhe rastin e vëllezërve Bytyqi, të cilët janë mbrojtur nga drejtësia për më shumë se dy dekada, ndërkohë që SHBA kanë bërë thirrje për veprime të menjëhershme në këtë drejtim.

“Në vend që të ekstradohen apo ndiqen penalisht, dhjetëra terroristë po glorifikohen dhe mbrohen në Serbi, ashtu si vrasësit e vëllezërve Bytyqi janë mbrojtur nga drejtësia për më shumë se dy dekada, pavarësisht thirrjeve të shumta nga SHBA për t’i zbatuar ata dhe premtimet e Vuçiqit për t’i bërë”, ka shkruar Dugolli.

“Sa i përket marrëveshjeve, ka pasur vetëm një palë që ka vepruar me mirëbesim dhe e përkushtuar për zbatimin e plotë të tyre, dhe kjo sigurisht që nuk është Vuçiq dhe Serbia e tij autokratike”, ka shkruar tutje Dugolli.

Ambasadori i Kosovës gjithashtu shprehu besimin se Kosova ka qëndruar besnikë ndaj marrëveshjeve dhe ka vepruar me mirëbesim për zbatimin e tyre, ndryshe nga Serbia e presidentit Vuçiq, e cila është cilësuar nga ana e tij si autokratike.

27/09/2023 17:54

Avokati serb: Dyshja Vuçiq-Vulin janë organizatorët e padiskutueshëm të sulmit terrorist në Kosovë

Avokati nga Beogradi, Çedomir Stojkoviq, ka thënë se nuk ka asnjë dyshim se presidenti serb Aleksandar Vuçiq dhe shefi i BIA-s, Aleksandar Vulin ishin organizatorët e sulmit terrorist në veri të Kosovës.


Avokati serb tha se Bojan Mijaliloviç – truproja i drejtorit të BIA-s, Aleksandar Vulin, u vra të dielën teksa po organizonte skenarin Donbas& Krime 2014 në Kosovë së bashku me Milan Radoiçiqin (një kryengritje e rreme e armatosur e serbëve nën pretekstin e ‘terrorit të Kurtit’, që do të koordinohej nga Beogradi nga ana e Aleksandar Vuçiq).

Stojkoviq përmes një postimi në platformën “X” tha se gjatë përleshjes së armatosur Milan Radoiçiq u plagos.

Ai thotë se Vulin dhe Radoiçiq janë agjentë të presidentit rus Vladimir Putin në Serbi.

“Drejtori i BIA-s Vulin është numri 1 në listën TIPARS të agjentëve të Putinit në Serbi. Milan Radoiçiq është numri 9 në listën TIPARS të agjentëve të Putinit në Serbi”, shkruan avokati serb, transmeton Telegrafi.

27/09/2023 17:52

Reagon Kisha Serbe: Në Kosovë e Serbi po tentojnë të na portretizojnë si pjesëmarrëse në sulmin në veri

Kisha Ortodokse Serbe ka shprehur keqardhje për shqiptarë dhe serbët që kanë pësuar më 24 shtator. Ajo tha se është e përfshirë në sulmin ndaj Policisë së Kosovës në Banjskë të Zveçanit dhe dënoi ata që tentojnë ta portretizojnë atë si fajtore.

“Me keqardhje, megjithatë, ne theksojmë se shumë në Prishtinë në botë, por çfarë është edhe më tragjike, edhe në Beograd, nga pole të ndryshme ideologjike, pa zgjedhur mjete, po tentojnë ta portretizojnë Kishën Ortodokse Serbe si pjesëmarrëse, madje edhe fajtore për konfliktet dhe ngjarjet tragjike. Qëllimi i atyre që me çdo çmim duan ta përfshijnë Kishën në konfliktet tragjike është që Kisha Serbe dhe besimtarët e saj të zhduken nga ‘Kosova dhe Metohija’”, u tha në reagimin e Kishës më 27 shtator.


27/09/2023 15:23

Sveçla publikon prova të reja të lidhjes së shtetit të Serbisë me grupin terrorist që kreu sulmin në veri

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka vazhduar me prezantimin e provave të reja që sipas tij tregojnë qartë lidhjet zyrtare mes shtetit të Serbisë dhe grupit terrorist që kreu vrasjen e policit Afrim Bunjaku.


Së fundmi Sveçla ka publikuar një dokument që është vërtetim që ushtria e Serbisë i ka dhënë grupit me rastin e dorëzimit të lansuesit të granatave.

“Shtohen një pas një dëshmitë e lidhjes zyrtare mes shtetit të Serbisë dhe grupit terrorist që kreu vrasjen e policit Afrim Bunjaku dhe përgatitjen e aksionit kundër rendit kushtetues me qëllim destabilizimin e Republikës së Kosovës.

Ky dokument është vërtetim që ushtria e Serbisë i ka dhënë grupit me rastin e dorëzimit të lansuesit të granatave, që më pas u zu nga Policia e Kosovës në aksionin e 24 shtatorit”, ka shkruar Sveçla në Facebook.

27/09/2023 14:51

Pamje nga Banjska – tri ditë pas sulmit terrorist

Fotoreporteti i Telegrafit, Ridvan Slivova sot (e mërkurë) ka qëndruar tek vendi ku edhe ka ndodhur sulmi terrorist ndaj Policisë së Kosovës, dhe nga aty ka sjellë fotografi të ndryshme.


Siç shihet në këto fotografi në vendin e ngjarjes ka ende gëzhoja të plumbave që janë shkrepur, dhe gjësende tjera që janë përdorur nga grupi i armatosur serb.

Po ashtu shihet vendi ku ka qëndruar nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radoiçiq, sipas pamjeve nga droni të publikuara nga Qeveria e Kosovës.

Shihet edhe ura në të cilën u vra polici i Kosovës, Afrim Bunjaku.

Lajmi i plotë KËTU

 

27/09/2023 13:42

Elshani: Hetimet në Banjskë do të zgjasin – policia s’pati qëllim ta vrasë askënd

Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës në rajonin e veriut, Veton Elshani ka folur për aksionin e policisë në Banjskë, ku ka thënë se qëllimi i Policisë së Kosovë nuk ka qenë vrasja e grupit sulmues, por lirimi i terrorit nga grupi i armatosur.


Duke folur para mediave nga vendi edhe ku ndodhi sulmi terrorist të dielën, Elshani tha se hetimet për këtë rast do të zgjasin edhe një kohë të gjatë.

“Hetimet nuk kanë me përfundu edhe një kohë të gjatë, sepse edhe për ne është interesante pse ky vend me u zgjedh në këtë formë dhe cili ka qenë qëllimi i këtyre njerëzve të armatosur me arrit me këtë vend këtu”, tha Elshani.

Elshani shtoi se bastisjet, kontrollet sa i përket zonës së banimit kanë përfundu.

“Kemi bë kontroll goxha të mirë edhe të rrethit, por nuk autorizohet lëvizja në këtë vend sepse ka mundësi të ketë mjete të paeksploduara sepse kemi gjetur shumë në mal. Do të dalin ekipe për kërkime. Autorizimi për ju (mediat) është bë që të mos ketë terr informativ, por konsiderojmë se rreziku s’ka kaluar ende edhe pse konsiderojmë se një numër të madh të pajisjeve dhe gjësendeve i kemi gjetur”, tha zëvendësdrejtori i policisë në veri.

Lajmi i plotë KËTU.

27/09/2023 13:20

Sveçla: Njëri nga të vrarët në sulmin terrorist është Bojan Mijailoviq, truproja e Aleksandar Vulinit

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla bëri të ditur se sot është konfirmuar që njëri nga të vrarët në sulmin terrorist në Banjskë është edhe Bojan Mijailoviq, truproja e shefit të BIA-s serbe, Aleksandar Vulin, në vizitën e tij në Republikën e Kosovës në vitin 2013.

Sveçla në një postim në Facebook shkruan se shteti i Serbisë është këmbë e krye i përfshirë në këtë sulm terrorist me qëllim destablizimin e Republikës së Kosovës.


Shteti i Serbisë është këmbë e krye i përfshirë në këtë sulm terrorist me qëllim destablizimin e Republikës së Kosovës.

Lajmin e plotë mund ta lexoni këtu.

27/09/2023 12:44

Lirohet për qarkullim rruga për në Banjskë

Policia e Kosovës duke e konsideruar të qetë situatën në fshatin Banjskë të Zveçanit ka marrë vendim që ta lirojë rrugën për qarkullim, me ç’rast edhe mediat kanë pasur mundësinë që të hyjnë në fshat.

Të dielën e 24 shtatorit, në një sulm të armatosur nga një grup terrorist serb në Banjskë të Zveçanit është vrarë rreshteri i policisë, Afrim Bunjaku si dhe janë plagosur dy të tjerë.


Dhjetëra sulmues të armatosur e të uniformuar serbë ishin strehuar në fshatin Banjskë, konkretisht në manastirin që ndodhet në këtë fshat.

Nga aksioni deri tash janë konfirmuar tre sulmues të vrarë. Në këtë aksion Policia e Kosovës ka konfiskuar një arsenal të madh armësh, përfshirë edhe të autoblinda.

27/09/2023 12:25

Çeku: Ende s’kemi informacione zyrtare për rolin e klerikëve fetarë në Banjskë

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka thënë se ende nuk kanë informacione zyrtare për rolin e klerikëve fetar të Manastirit të Banjskës gjatë sulmit terrorist të 24 shatorit në veri.

Ai tha se hetimi po zhvillohet ende nga institucionet e sigurisë dhe të drejtësisë, mirëpo në bazë të komunikatave të Dioqezës Rashkë-Prizren ata kanë pasur një përpjekje për distancim nga terroristët.


Çeku në konferencë për medie pas mbledhjes së qeverisë, tha se terroristët kanë shkaktuar dëme fizike brenda manastirit, andaj e kanë të ndarë kodin buxhetor për rregullim e tij.

27/09/2023 12:22

Situata e sigurisë, presidentja Osmani takim me kreun e AKI-së dhe opozitën

Pas zhvillimeve të fundit dhe sulmit terrorist në veri të vendit, presidentja Vjosa Osmani po mbanë takim me kreun e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë dhe partitë opozitare.

Në takimin ndërmjet Osmanit, që zhvillohet me partitë opozitare temë diskutimi është situata e sigurisë pas sulmit terrorist.


Në takimin me Osmanin do të jenë krerët nga PDK, LDK, e AAK

27/09/2023 12:03

Lirohen katër nga tetë të arrestuarit gjatë aksionit policor në Banjskë

Katër persona të cilët janë janë arrestuar gjatë aksionit të Policisë së Kosovës, në fshatin Banjskë të komunës së Zveçanit, larg nga vendi i ngjarjes janë liruar në mungesë të provave të paraqitura nga Policia e Kosovës.

Lajmi u bë i ditur nga Zyra e informimit e Prokurorisë Speciale të Kosovës.


“Ju njoftojmë se katër perona të cilët janë arrestuar gjatë aksionit të Policisë së Kosovës, në fshatin Banjskë të komunës së Zveçanit, larg nga vendi i ngjarjes, të njëjtit janë liruar dje (26 shtator 2023), nga Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, në mungesë të provave të paraqitura nga Policia e Kosovës”, thuhet në njoftim.

Ndryshe, deri të martën numri i të arrestuarve nga Policia e Kosovës ishte tetë persona, katër prej të cilëve u liruan të mërkurën. /Telegrafi/

27/09/2023 11:13

Kurti: Të dielën është cenuar siguria e integriteti territorial i shtetit

Kryeministri i vendit, Albin Kurti në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës tha se të dielën nga sulmi terrorist është kërcënuar siguria e vendit, është cenuar sovraniteti dhe integriteti territorial.

Ai para kabinetit qeveritar tha se atë ditë është dëshmuar rreziku, qëllimi dhe potenciali i grupeve terroriste.


“Me mbi 5 milionë euro vlerë e armatimit ushtarak dhe sasi të mjaftueshme për një grup prej qindra luftëtarëve është dëshmuar skenari për gjakderdhje në Kosovë”, tha Kurti, raporton Telegrafi.

Kryeministri tha se në sulm janë të përfshirë individë të sanksionuar nga SHBA-të dhe Mbretëria e Bashkuara për aktivitetet kriminale, gjersa theksoi se ata janë në kërkim edhe të institucioneve të drejtësisë për vepra penale në Kosovë.

“Ata shfaqen krah e përkrahë në një tryezë në Beograd e Rashkë me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, duke paralajmëruar rolin e drejtpërdrejtë të shtetit serb në këtë mes”, tha Kurti, raporton Telegrafi.