Një video amatore e filmuar nga afër, shfaq momentin kur raketa e aeroplanëve të ushtrisë izraelite godet një ndërtesë në Gaza, ku Izraeli ka kryer sulme ajrore mbi militantët e grupit Xhihadi Islamik.

Reklama

Aeroplanët e ushtrisë izraelite, hodhën dy bomba mbi ndërtesat ku ishin strehuar militantët e Xhihadit Islamik, transmeton Telegrafi.

Në këto sulme përveç dhjetëra palestinezëve, është vrarë edhe njeriu i dytë i këtij grupi i njohur si Khaled Mansour.

Izraelitet vrasin njeriun e dytë të Xhihadit Islamik në Gaza, e pësojnë me jetë edhe 28 palestinezë tjerë - publikohen pamjet e sulmit Izraelitet vrasin njeriun e dytë të Xhihadit Islamik në Gaza, e pësojnë me jetë edhe 28 palestinezë tjerë - publikohen pamjet e sulmit

Në anën tjetër, militantët palestinezë kanë bërë të ditur se kanë shkrepur të paktën 200 raketa në drejtim të Izraelit – ku shumica prej tyre janë shkatërruar në ajër nga artileria izraelite.

Reklama

Ministria e Shëndetësisë së Palestinës në Gaza, ka njoftuar se 29 persona kanë humbur jetën në këtë sulm – përfshirë një vajzë 5-vjeçare dhe një grua 79-vjeçe.

Reklama

Mbi 250 civilë tjerë kanë pësuar lëndime të rënda nga këto sulme, kurse Kombet e Bashkuara kanë bërë të ditur se 31 familje në Gaza kanë mbetur pa kulm mbi kokë. /Telegrafi/