Këtë vit, të cilin shumica e njerëzve duan ta harrojnë sa më shpejt të jetë e mundur, ka dëmtuar jashtëzakonisht shumë industrinë e makinave.

Disa morën një pasardhës, dhe disa u harruan në pjesët më të errëta të ekspozitave të makinave edhe para se të ndalonin së prodhuari.

Elektrifikimi bën të vetën, dhe po kështu edhe përhapja e crossover-eve dhe SUV-ve që kanë zënë të gjithë numrat e gatshëm për t’u veshur, transmeton Telegrafi.

Tashmë në fillim të këtij viti, në janar, prodhimi i një modeli prestigjioz u ndërpre. Dhe para se ajo të fillonte.

Aston Martin Rapide i bukur duhej të niste një histori elektrike, por i gjithë projekti u anulua në fillim.

Rapide është zhdukur, dhe në një farë mënyre është zëvendësuar nga DBX.

Më shumë modele luksoze janë larguar nga skena.

Kështu që Bentley mbylli Mullsans të cilët nuk morën një pasardhës.

Edhe makina tjetër që vlen të përmendet edhe një herë është Alfa Romeo. 4C Spider hyn në histori, dhe së shpejti do të jetë Giulietta.

Po ashtu amerikanët po humbin edhe BMW M8, por edhe Jaguar XE.

Ndryshe nga të tjerët, BMW ka nxjerrë në pension modelin e saj të përparuar teknologjikisht. i8 i dha fund historisë së tij me një prodhim total prej afro 20,000 njësish. Ndryshe nga modeli më i shtrenjtë me një motor me tre cilindra, i3 i vogël ende është në prodhim.

Historia e luksit përfundimtar plotësohet nga Ferrari.

GTC4 Lusso si modeli më praktik në gamë dhe GT nuk zgjati shumë. Ai ndoshta i ka lënë vend Purosangue-së të ardhshëm.

Mercedesi SLC u largua, e ndjekur nga SL. Ky i fundit do të marrë ende një trashëgimtar.

Seat Alhambra është një gjë e së kaluarës, dhe Sharan, Touran, Galaxy dhe të tjerët së shpejti do të ndjekin të njëjtën rrugë. Espace, ‘babai’ i MPV-ve të mëdha, gjithashtu thuhet se po largohet.

Skoda Citigo, Ford, por edhe Citroen C4 Cactus dhe Dacia Logan MCV do të dalin në pension. Më në fund, Peugeot 308 GTI është zhdukur, dhe po kështu edhe 308.

Mondeo është tërhequr në Amerikë dhe shumë shpejt do të zhduket edhe nga Evropa.

Pasardhësi nuk është në plan, të paktën jo si një limuzinë. Dhe le të kujtojmë më në fund VW Golf.

Java përfundimisht ishte zhdukur dhe brezi i tetë e trashëgoi atë pak a shumë me sukses. /Telegrafi/