LAJMI I FUNDIT:

Vetura e parë fluturuese me tri rrota e prodhuar në Holandë merr dritën e gjelbër, mund të vozitet nëpër rrugë – kushton 300 mijë euro

Vetura e parë fluturuese me tri rrota e prodhuar në Holandë merr dritën e gjelbër, mund të vozitet nëpër rrugë – kushton 300 mijë euro

Vetura e parë fluturuese me tri rrota e prodhuar në Holandë, ka marrë dritën e gjelbër që të vozitet nëpër rrugë dhe kap vlerën e 300 mijë eurove.

Bëhet fjalë për PAL-V Liberty që ka marrë dritën e gjelbër nga rregullatori evropian për mjetet motorike, që i dha leje ideatorit holandez që ta regjistroj këtë makineri si një veturë, transmeton Telegrafi.


Mbi tetë modifikime i janë bërë veturës fluturuese që ta fitojë këtë leje. PAL-V Liberty pritet të fillojë të shitet nga vitit 2022.

Prototipi i këtij mjeti ishte prezantuar dhe kishte fluturuar për herë të parë në vitin 2012 dhe asokohe pritej të ndërtohej në Indi me një kosto prej 300 mijë eurove.

Por, pasi që tani është marrë leja, ajo do të prodhohet në Holandë dhe ka kapacitete të zhvillojë shpejtësinë prej 180 kilometra në orë. /Telegrafi/

Në trend Auto

Më shumë
BMW Skytop drejt prodhimit?

BMW Skytop drejt prodhimit?

Auto
Aktivizohet edhe më zë: Sistemi i klimës në Volkswagen Golf, më i avancuari që është parë ndonjëherë

Aktivizohet edhe më zë: Sistemi i klimës në Volkswagen Golf, më i avancuari që është parë ndonjëherë

Qentë robotikë “patrullojnë” në fabrikat e BMW-së

Qentë robotikë “patrullojnë” në fabrikat e BMW-së

Auto
Mosha mesatare e makinave në SHBA arrin rekord të ri

Mosha mesatare e makinave në SHBA arrin rekord të ri

Auto
Furgoni kamping me dizajnin më unik deri më tash

Furgoni kamping me dizajnin më unik deri më tash

SUV 3000 kuaj/fuqi apo Ferrari SF90?

SUV 3000 kuaj/fuqi apo Ferrari SF90?

Kalo në kategori