LAJMI I FUNDIT:

Veprimet e përditshme që janë shkaktarët kryesorë të gjendjes së ankthit

Veprimet e përditshme që janë shkaktarët kryesorë të gjendjes së ankthit
(Foto: Today/Getty)

Të gjithë ndonjëherë kemi një ndjenjë shqetësimi, depresioni, ankthi apo frike, që në fakt është një emocion normal, i përditshëm. Megjithatë, çrregullimet e ankthit janë të ndryshme.

Reklama

Janë disa faktorë që ndikojnë në çrregullimin e humorit të cilat mund t’i lexoni më poshtë:

Anashkalimi i vakteve

Shmangia e vakteve ul nivelin e sheqerit në gjak, gjë që krijon një ndjenjë lodhjeje, marramendjeje, dridhje duarsh. Të gjitha këto mund të jenë një shkak për rritjen e ndjenjave të ankthit.

Anashkalimi i vakteve të ngrënies dhe gjërat që mund të ndodhin në organizëm
Lexo po ashtu Anashkalimi i vakteve të ngrënies dhe gjërat që mund të ndodhin në organizëm

Dehidratimi

Nëse ju nuk pini mjaftueshëm ujë në ditë, atëherë trupi juaj dehidratohet. Kjo është në vetvete stresuese për trupin dhe është një shkak potencial për njerëzit në ankth. Ajo që duhet të bëni është që të pini ujë edhe kur nuk keni etje.

Dallimi ndërmjet një sulmi në zemër dhe sulmit të ankthit
Lexo po ashtu Dallimi ndërmjet një sulmi në zemër dhe sulmit të ankthit

Të mendosh më shumë seç duhet mbi problemet

Hiqni dorë nga analizimi i vazhdueshëm i situatave, pa ndërmarrë veprime konkrete për të marrë përgjigje. Në vend të kësaj, zgjidhni disa hipoteza që ju duken më realiste dhe përqendrohuni në to. Jini të durueshëm, nuk mund t’i merrni të gjitha përgjigjet menjëherë dhe nuk keni kapacitet t’i pranoni të gjitha menjëherë.

Ka një mënyrë që ju ndihmon të pakësoni ankthin dhe duhet ta mësoni tani
Lexo po ashtu Ka një mënyrë që ju ndihmon të pakësoni ankthin dhe duhet ta mësoni tani

Aktiviteti fizik

Aktiviteti fizik është jashtëzakonisht i rëndësishëm. Shëtitjet e gjata konsiderohen kura më e mirë për ankthin. Nëse ulemi ose shtrihemi, ankthi rritet.

Kafeina

Kafeina mund të çojë në një rritje të presionit të gjakut, e cila shoqërohet me rrahje të shpejtë të zemrës që është gjithashtu një nga simptomat e ankthit dhe mund të jetë një shkak për një atak paniku. /KP/

Çfarë i shkakton ankthet dhe si t'i shmangni ato?
Lexo po ashtu Çfarë i shkakton ankthet dhe si t'i shmangni ato?

Në trend Shendetesi

Më shumë
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Heroinë, marihuanë, ekstazi: Mësoni sa gjatë cila drogë qëndron në trup dhe a mund të zbulohet

Heroinë, marihuanë, ekstazi: Mësoni sa gjatë cila drogë qëndron në trup dhe a mund të zbulohet

Shëndetësi Lajme
Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Shëndetësi
Akullorja – të vërtetat dhe lajthitjet

Akullorja – të vërtetat dhe lajthitjet

Të njohim produktet
Ngrënia e ushqimit në këmbë apo duke ecur, jo vetëm që nuk ka dëshmi se është e mirë, por është edhe e dëmshme

Ngrënia e ushqimit në këmbë apo duke ecur, jo vetëm që nuk ka dëshmi se është e mirë, por është edhe e dëmshme

Shëndetësi
Kurrë nuk bën të provoni ushqimin në të cilin ka qëndruar miza: Vërejtje serioze e shkencëtarëve!

Kurrë nuk bën të provoni ushqimin në të cilin ka qëndruar miza: Vërejtje serioze e shkencëtarëve!

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori