LAJMI I FUNDIT:

Vdes Paddy Ashdown, emisari britanik i luftës në Kosovë

Vdes Paddy Ashdown, emisari britanik i luftës në Kosovë

Ish-përfaqësuesi i Lartë për Bosnje e Hercegovinë, Paddy Ashdown, ka vdekur sonte në moshën 77 vjeçare, pas një sëmundje të shkurtër.

Reklama

Lajm për vdekjen e Ashdownit, e ka bërë të ditur zëdhënësi i partisë Liberal Demokrate, të cilën e udhëhoqi nga viti 1988 deri më 1999.

Kreu i Liberal Demokratëve, Sir Vince Cable tha se Paddy Ashdown ishte një hero për të, “ai shpëtoi dhe ringjalli Liberal Demokratët, nga epërsia jonë më e ulët, na çoi në rezultatin tonë më të mirë për 70 vjet. Si një lëvizje, i detyrohemi ekzistencës sonë”.

Paddy Ashdown u bë përfaqësues i lartë për Bosnje në maj të vitit 2012.

Ashdown gjithashtu kishte shërbyer si emisar i Qeverisë britanike gjatë luftës në Kosovë më 1998 dhe 1999, ndërsa ishte një nga përkrahësit më të mëdhenj të intervenimit ushtarak të NATO-s në Kosovë.

Ai ishte në mesin e përfaqësuesve të parë të komunitetit ndërkombëtar që e kishte paralajmëruar Sllobodan Millosheviqin për krimet që po i kryente në Kosovë.

Dëshmia e tij në Tribunalin e Hagës ndaj Millosheviqit i ndihmoi prokurorisë të demonstronte se Millosheviqi ishte i vetëdijshëm për krimet që po kryheshin nën komandën e tij kundër shqiptarëve të Kosovës, që ishte një prej elementeve ligjore të nevojshme për ta bërë atë përgjegjës për veprimet e vartësve të tij.

Në trend Lajme

Më shumë
Joseph: Shtëpia e Bardhë e alarmuar për situatën, Ambasada amerikane në Beograd nuk i ri-shpërndanë mesazhet e krizës

Joseph: Shtëpia e Bardhë e alarmuar për situatën, Ambasada amerikane në Beograd nuk i ri-shpërndanë mesazhet e krizës

Lajme
Borrell i bën thirrje Serbisë ta tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën

Borrell i bën thirrje Serbisë ta tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën

Lajme
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Kurti: Prej 24 shtatorit, sulmit terrorist ndaj Kosovës asgjë më nuk është e njëjtë

Kurti: Prej 24 shtatorit, sulmit terrorist ndaj Kosovës asgjë më nuk është e njëjtë

Lajme
Edhe ambasadori Hovenier reagon për mobilizimin ushtarak të Serbisë afër kufirit me Kosovën

Edhe ambasadori Hovenier reagon për mobilizimin ushtarak të Serbisë afër kufirit me Kosovën

Lajme
Kërcënohet në rrjetet sociale një polic në veri

Kërcënohet në rrjetet sociale një polic në veri

Lajme
Kalo në kategori