LAJMI I FUNDIT:

Vdes aktori i njohur shqiptar, Rikard Ljarja

Vdes aktori i njohur shqiptar, Rikard Ljarja

Në moshën 77-vjeçare, ka vdekur aktori dhe profesori Rikard Ljarja. Ai vuante nga një sëmundje e rëndë dhe prej kohësh nuk dilte nga shtëpia.

Reklama

Rikard Ljarja është ishte aktor i teatrit dhe kinemasë shqiptare. Në vitin 1960 mbaroi maturën në Shkodër, kurse në vitin 1965 u diplomua në Shkollën e Lartë të Aktrimit “Aleksandër Moisiu” në Tiranë.

Për tetë vite, pas diplomimit, punoi aktor i teatrit në Teatrin “Migjeni” në Shkodër. Prej vitit 1973 deri në vitin 1996 ishte aktor, skenarist dhe regjisor i filmave të prodhuar nga kinostudiot. Prej 1996 deri 2002, kur doli në pension, ishte drejtor artistik në televizionin publik shqiptar. Po ashtu ka qenë pedagog në Universitetin e Arteve në Tiranë.

Që prej vitit 1973 ka qenë protagonistë në shumë filma kinematografik, si “Fletë të bardha”, “Pesha e kohës” përkrah Kadri Roshit”, por edhe ka qenë regjisor si në filmi “Skëterr 43”, “Në pyjet me borë ka jetë”, e gjithashtu i madh ka qenë kontributi i tij edhe si skenarist edhe njeri i penës, ku gjatë viteve të fundit ka botuar disa libra. Ljarja gjithashtu ka qenë skenarist për filmat e njohur shqiptarë “Pesha e kohës” dhe “Kur hapen dyert e jetës”.

Në trend Kultura

Më shumë
Harta e shteteve të Evropës, gjatë 2400 vjetëve

Harta e shteteve të Evropës, gjatë 2400 vjetëve

Kulture
Enver Hoxha dhe Skënderbeu në një pikturë!

Enver Hoxha dhe Skënderbeu në një pikturë!

Kulture
Ndihmesë për rehabilitimin e toponimeve shqipe të Kosovës

Ndihmesë për rehabilitimin e toponimeve shqipe të Kosovës

Analiza
PERËNDIJA

PERËNDIJA

Poezi
KËNGË

KËNGË

Poezi
Midis iluminizmit dhe romantizmit: Mendimi politik i rilindjes shqiptare

Midis iluminizmit dhe romantizmit: Mendimi politik i rilindjes shqiptare

Kulture
Kalo në kategori