LAJMI I FUNDIT:

Vazhdon paraqitja e pacientëve me simptoma të helmimit në Deçan, deri sot në mëngjes 114 qytetarë kanë kërkuar ndihmë mjekësore

Vazhdon paraqitja e pacientëve me simptoma të helmimit në Deçan, deri sot në mëngjes 114 qytetarë kanë kërkuar ndihmë mjekësore

Situata në komunën e Deçanit vazhdon të jetë e rëndë. Numër i madh i qytetarëve edhe gjatë ditës së djeshme kanë kërkuar ndihmë mjekësore në Qendrën e Mjekësisë Familjare “Adem Ukëhaxhaj” në këtë komunë.

Reklama

Doktoresha Feride Dautaj, në një prononcim për Telegrafin ka treguar se nga ora 15:00 e së mërkurës e deri sot në orën 07:00 , ndihmë mjekësore kanë kërkuar 114 pacientë.

“Prej tyre 67 kanë qenë me simptomatologji të helmimit, kurse dy raste i kemi referuar për në Spitalin e Pejës”, tha Dautaj.

Ajo shtoi se gjatë natës ka qenë kryesisht qetë, mirëpo në orët e mëngjesit ka filluar sërish fluksi i pacientëve.

Disa mostra të të helmuarve në Deçan do të testohen jashtë Kosovës
Lexo po ashtu Disa mostra të të helmuarve në Deçan do të testohen jashtë Kosovës

Dautaj bëri të ditur gjithashtu se një fëmijë i moshës 1 vjeç është dërguar në Spitalin e Gjakovës.

“Një fëmijë i moshës 1 vjeç i cili ka qenë duke u trajtuar që tre ditë në QKMF në Deçan, është dërguar për në Spitalin e Gjakovës për shkak të përkeqësimit të gjendjes shëndetësore”, u shpreh Dautaj.

Kujtojmë se që nga dita e diele e deri më sot, numri i qytetarëve me simptoma të helmimit që janë paraqitur në QKMF në Deçan, është afro 2 mijë.

Komuna e Deçanit ka shpallur gjendje emergjente. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Lista Serbe i ka dy kushte për pjesëmarrje në zgjedhjet e ardhshme eventuale

Lista Serbe i ka dy kushte për pjesëmarrje në zgjedhjet e ardhshme eventuale

Lajme
Vrau bashkëshorten me sëpatë, dënohet me 25 vjet burgim prishtinasi

Vrau bashkëshorten me sëpatë, dënohet me 25 vjet burgim prishtinasi

Lajme
Vrasja e rëndë e mësimdhënëses në Prishtinë, deklarata e Policisë dhe Prokurorisë – gjithçka që dihet deri tani

Vrasja e rëndë e mësimdhënëses në Prishtinë, deklarata e Policisë dhe Prokurorisë – gjithçka që dihet deri tani

Besnike Salihu
Një burrë sulmon seksualisht një burrë tjetër në Llapnasellë

Një burrë sulmon seksualisht një burrë tjetër në Llapnasellë

Kronika e Zezë
Kurti përmend sërish shkëmbimin territorial: Ishte për ndarjen e Kosovës, i joshte edhe disa shqiptarë

Kurti përmend sërish shkëmbimin territorial: Ishte për ndarjen e Kosovës, i joshte edhe disa shqiptarë

Lajme
Voziti 156 km/h – shoferi dënohet me 300 euro dhe i merret patentë shoferi për tre muaj

Voziti 156 km/h – shoferi dënohet me 300 euro dhe i merret patentë shoferi për tre muaj

Kronika e Zezë
Kalo në kategori