Meqenëse Coronavirusi COVID-19 u klasifikua si një pandemi globale në mars nga Organizata Botërore e Shëndetit, industria e modës ka luftuar për shkak të një rënie në shitje si rezultat i bllokimit global.

Bllokimet dhe kufizimet e udhëtimit kanë bërë dëm në kalendarin e modës i cili zakonisht është i mbushur me shitje, kjo si pasojë e anulimit të ngjarjeve madhore, duke përfshirë Javën e Modës në Paris dhe Javën e Modës në Milano, transmeton Telegrafi.

Megjithë rënien në shitjet e modës, një numër i markave janë bashkuar për një kauzë të mirë.

Shtëpitë e modës si marka marokene Karim Adduchi dhe marka egjiptiane Rigash nga stilistja Lamia Rady kanë prodhuar maska ​​për fytyrën për të gjeneruar të ardhura, ku më pas ato do ia dhurojnë punëtorëve nga vija e parë e frontit dhe njerëzve të prekur nga kjo pandemi.

Të famshëm dhe influencuerë të modës po i mbështesin gjithashtu këto marka duke i treguar produktet e tyre për publikun.

Duke filluar nga modelja Bella Hadid, yjet kanë bërë maskën pjesë të veshjes së tyre.

Më poshtë janë disa pamje krijuese nga vazjat e famshme me maska ​​për fytyrën. /Telegrafi/

View this post on Instagram

off to buy dishwasher tablets brb

A post shared by DUA LIPA (@dualipa) on Apr 20, 2020 at 10:02am PDT

View this post on Instagram

Dear all, I don’t enjoy being in quarantine. It sucks. This being said, our grandparents and our parents are sick and many of them at risk. Our businesses are suffering. The unemployment is real. I could go on forever. I’m a firm believer that no problem is too small and that we should never judge other people from our perspective. Feeling blocked or cancelling your holidays is ok. As well as having ups & downs, overthinking or simply slow down the processes and projects you were involved in when this thing started. But PLEASE use this time to be inspired, to plot on how you’re going to take over the world, to help whoever you can! This is bigger than you and me. Isaac Asimov said “The intelligent man is never bored”, and I know we all are capable of being one. 💓🙏🏽✨ Some quarantine thoughts, selfies and a bonus of the only unaffected guy I know.

A post shared by AMINA MUADDI 🧚🏽‍♀️ (@aminamuaddi) on Apr 6, 2020 at 1:47am PDT

View this post on Instagram

🦈

A post shared by BILLIE EILISH (@billieeilish) on Apr 17, 2020 at 7:39pm PDT