Ushqimet që i japin energji dhe forcë trupit mundësojnë një ditë më të lehtë si dhe punën e funksioneve trupore.

Karbohidratet e thjeshta treten më lehtë, më shpejt dhe rrisin nivelet e sheqerit në gjak dhe shkaktojnë një rritje të papritur të energjisë që bie po aq lehtë dhe shkakton lodhje.

Kjo është arsyeja pse karbohidratet komplekse që përmbajnë më shumë fibra, treten më ngadalë dhe sigurojnë energji për tërë ditën janë një zgjedhje më e mirë.

Përveç karbohidrateve, proteinat janë të rëndësishme për energjinë dhe veçanërisht për forcën, si dhe yndyrat e shëndetshme, të cilat duhet të gjenden në një pjatë në përmasa më të vogla.

Frutat

Frutat janë të mira sepse janë një burim i shkëlqyer i vitaminave dhe mineraleve, dhe disa fruta gjithashtu ndikojnë në energji. Këto përfshijnë: banane, portokall, mollë dhe manaferra.

Disa arsye pse duhet të konsumoni fruta çdo ditë Disa arsye pse duhet të konsumoni fruta çdo ditë

Mishi dhe peshku

Peshku është një burim i shkëlqyer energjie, acide yndyrore omega 3 dhe vitaminë B. Zgjedhjet më të mira janë sardelet, salmoni dhe toni.

Produktet e qumështit

Vezët do t’i sigurojnë trupit një nivel të mjaftueshëm energjie dhe një ndjenjë e ngopjes. Përveç vezëve, një rol të madh në ruajtjen e energjisë do të luajë edhe kosi.

Rëndësia e kalciumit dhe ushqimet ku gjendet Rëndësia e kalciumit dhe ushqimet ku gjendet

Perimet

Perimet që sigurojnë energji për trupin përfshijnë: patatet e ëmbla, panxhari dhe perimet me gjethe të gjelbra, shkruan KP.

Drithërat dhe bishtajoret

Këto përfshijnë: bollgur, quinoa, oriz kaf, thjerrëza, arra, fara dhe gjalpë kikiriku. Nga ana tjetër duhen shmangur ushqimet e skuqura, ushqimet e shpejta, ëmbëlsirat, ëmbëlsirat dhe ushqimet e përpunuara. Çokollata e zezë është e mirë për energji, ndërsa është e dëshirueshme të pini shumë ujë, por edhe çaj pa sheqer.

Është e rëndësishme që ky ushqim të merret në organizëm me moderim çdo ditë, duke shmangur ëmbëlsirat, ushqimet e përpunuara dhe të shpejta. Përveç ushqimit, nivelet e energjisë dhe të forcës ndikohen ndjeshëm nga gjumi dhe stërvitja.