Veshkat janë përgjegjëse për pastrimin dhe eliminimin e mbetjeve nga trupi. Çdo ditë, ata filtrojnë produktet e mbeturinave dhe ujin e tepërt nga qarkullimi i gjakut, i cili bëhet urinë që udhëton përmes ureterëve në fshikëz.

Nëse toksina nuk eliminohet siç duhet dhe në mënyrë efektive, ato mbeten në trup dhe shkaktojnë një sërë problemesh, gurë në veshka apo presion të lartë të gjakut. Duke pastruar veshkat tuaja, ju mund të eliminoni toksinën, të përmirësoni rrjedhën e urinës dhe të stimuloni funksionin e veshkave.

Veshkat mund të pastrohen plotësisht nëse merrni një sasi të mjaftueshme lëngjesh dhe konsumoni ushqime të përshtatshme, si fruta dhe perime të freskëta.

Reklama
Përzgjedhja e ushqimeve të duhura në mëngjes për shëndetin e veshkave Përzgjedhja e ushqimeve të duhura në mëngjes për shëndetin e veshkave

KosovaPress tregon se cilat ushqime duhet të konsumoni sa më shpesh për shëndetin e veshkave:

Reklama

Shalqiri

Shalqiri përbëhet nga një përqindje e lartë uji, ka efekt diuretik dhe stimulon prodhimin e urinës. Antioksiduesit e shumtë që përmban ruajnë shëndetin e veshkave dhe organeve të tjera duke larguar toksinën nga trupi.

Lëng limoni

Shtoni pak lëng limoni në ujë për të stimuluar funksionin e veshkave dhe për të parandaluar gurët në veshka. Lëngu i limonit rrit nivelin e citratit në trup.

(Foto: Jung Seed)

Manaferrat

Janë një burim i shkëlqyer i antioksiduesve që zvogëlojnë rrezikun e një sërë sëmundjesh. Ato stimulojnë eliminimin e acidit urik. Kjo i mban veshkat të shëndetshme dhe redukton rrezikun e gurëve në veshka.

Reklama

Mollët

Janë një burim i shkëlqyer i antioksiduesve dhe fibrave që kanë efekte antiinflamatore. Studimet kanë treguar se mollët stimulojnë funksionin e veshkave dhe zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të veshkave.

Reklama

Farat e kungullit

Janë një burim i shkëlqyer i antioksiduesve, vitaminave dhe mineraleve. Ato stimulojnë funksionin e veshkave dhe zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të gurëve në veshka.

Xhenxhefili

Përmban përbërës që stimulojnë funksionin e veshkave dhe eliminojnë toksinën nga gjaku. Studime të shumta kanë treguar se xhenxhefili ka një efekt të shkëlqyer në shëndetin e të gjithë organizmit.

Ushqimet që i konsumoni çdo ditë e që mund t’i dëmtojnë veshkat Ushqimet që i konsumoni çdo ditë e që mund t’i dëmtojnë veshkat

Shafrani i Indisë

Ka efekt të shkëlqyer antiseptik, kështu që mund të përdoret për të trajtuar dhe lehtësuar një sërë sëmundjesh dhe çrregullimesh. Ai gjithashtu ka veti antiinflamatore, duke e bërë atë të shkëlqyer për trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve kronike të veshkave.

Reklama

Luleradhiqe

Stimulon funksionin e veshkave, eliminimin e ujit të tepërt dhe toksinës. Mënyra më e mirë për të konsumuar luleradhiqe është të pini çaj luleradhiqe.

Hithra

Studimet kanë treguar se hithra është veçanërisht efektive në trajtimin e infeksioneve të traktit urinar. Hithra ka një efekt diuretik dhe zvogëlon rrezikun e akumulimit të baktereve brenda sistemit urinar.

Reklama

Majdanozi

Ka një efekt të shkëlqyer diuretik dhe mund të përdoret për të parandaluar dhe trajtuar infeksionet e traktit urinar dhe gurët në veshka.