Për t’u marrë me valën e nxehtësisë që ne kemi përjetuar kohët e fundit, ia vlen të siguroheni që po hani ushqimin e duhur dhe pini shumë ujë.

Ka disa ushqime që janë më të mira për t’ju mbajtur më të freskët se të tjerët.

Ndërsa mund të mendoni se një akullore ose dy mund ta bëjnë ndryshimin, ushqimet e ftohta mund të mos jenë përgjigja për të mbajtur freskët.

Përgjigja për të mbajtur të freskët është ngrënia e ushqimit që ngre temperaturën tuaj kryesore të trupit, kështu që ndërsa mund të tingëllojë joproduktive, gjëra si pijet e ngrohta dhe supat mund të bëjnë dallimin.

Reklama

Ushqimet e pasura me lëngje janë mënyra më e mirë për të mbajtur jo vetëm trupin të hidratuar, por edhe për ta mbajtur atë të freskët.

Reklama

Sipas disa udhëzimeve, duhet të pini rreth gjashtë deri në tetë gota ujë ose lëng tjetër hidratues.

Por, kini kujdes nga sheqernat natyrale në lëngje dhe pije që kanë një efekt të kundërt si kafeja dhe alkooli që ju bëjnë të humbni lëngje.

Ju mund të zgjidhni një ushqim që gjithashtu ka përmbajtje më të lartë të lëngjeve, të tilla si luleshtrydhe, pjepër, tranguj, marule dhe selino.

Jogurtët janë gjithashtu të mirë në mbajtjen e ujit, kështu që sigurohuni të shtoni disa në ushqimet tuaja. Ndërsa, supat mendohen si vakte dimërore, por ato janë ushqime të shkëlqyera të pasura me lëng që mund t’i hani për të frymëzuar trupin që të jetë më i freskët në planin afatgjatë. /Telegrafi/

Reklama