LAJMI I FUNDIT:

Ushqimet që duhet shmangur nëse vuani nga artriti

Ushqimet që duhet shmangur nëse vuani nga artriti
Reklama

Artriti është një sëmundje inflamatore e kyçeve që është karakteristike për të moshuarit, por vitet e fundit ka prekur gjithnjë e më shumë popullatën e re

Kjo sëmundje shkakton probleme të shumta dhe dëmton ndjeshëm cilësinë e jetës.


Hulumtimet tregojnë se dieta, ose eliminimi i disa llojeve të ushqimit, mund të luajë një rol të madh në zbutjen e simptomave të artritit.

Ju zbulojmë se cilat grupe ushqimore duhet të eliminoni nga dieta juaj nëse vuani nga artriti.

1. Sheqerna të shtuar

Të gjithë duhet të kufizojnë marrjen e sheqerit, veçanërisht njerëzit me artrit. Sipas hulumtimeve, ushqimet që përmbajnë sheqerna të shtuar përkeqësojnë simptomat e artritit. Përveç kësaj, pijet me sheqer mund të rrisin ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të artritit.

Sheqernat e shtuar gjenden në shumë ushqime, si ëmbëlsirat, lëngjet e blera në dyqane dhe salcat e gatshme. Një studim i kryer me 1209 njerëz të moshës 20 deri në 30 vjeç tregoi se njerëzit që pinin pije me sheqer 5 herë në javë ose më shumë kishin një rrezik 3 herë më të lartë për të zhvilluar artrit sesa njerëzit që konsumonin pak ose aspak pije me sheqer.

2. Mishi i përpunuar dhe i kuq

Disa studime kanë treguar një lidhje midis mishit të kuq dhe të përpunuar dhe proceseve inflamatore, të cilat mund të rrisin simptomat e artritit. Përveç kësaj, një konsum i lartë i mishit të kuq mund të jetë një faktor rreziku për artritin inflamator.

Anasjelltas, një dietë pa mish të kuq është treguar se lehtëson simptomat e artritit.

3. Gluteni

Gluteni është një proteinë që gjendet në drithëra si gruri, thekra dhe elbi. Disa studime e lidhin glutenin me proceset inflamatore dhe theksojnë se eliminimi i glutenit nga dieta mund të lehtësojë simptomat e artritit.

Njerëzit me sëmundje celiake kanë një rrezik më të lartë të zhvillimit të artritit reumatoid, dhe po ashtu, njerëzit me artrit reumatoid kanë një parandalim dukshëm më të lartë të sëmundjes celiak sesa njerëzit e shëndetshëm.

4. Ushqimi i përpunuar

Ushqimet e përpunuara, të tilla si ushqimi i shpejtë, drithërat e ëmbla dhe produktet e pjekura zakonisht përmbajnë sheqer të shtuar, drithëra të rafinuara, konservues dhe përbërës të tjerë që mund të shkaktojnë inflamacion dhe përkeqësojnë simptomat e artritit.

Hulumtimet tregojnë se një dietë perëndimore e bazuar në ushqime të përpunuara mund të rrisë rrezikun e artritit reumatoid dhe të përkeqësojë shëndetin e përgjithshëm duke rritur rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të tjera.

5. Alkooli

Alkooli mund të përkeqësojë simptomat e artritit, kështu që të sëmurët duhet të kufizojnë ose të përjashtojnë plotësisht konsumimin e alkoolit.

Hulumtimet kanë treguar se konsumimi i alkoolit mund të rrisë shpeshtësinë dhe ashpërsinë e sulmeve të përdhes dhe se konsumimi kronik i alkoolit mund të shoqërohet me një rrezik të shtuar të osteoartritit.

6. Disa vajra bimore

Një dietë e lartë në omega-6 dhe e ulët në yndyra omega-3 mund të përkeqësojë simptomat e osteoartritit dhe artritit reumatoid. Edhe pse këto yndyra janë thelbësore për shëndetin, çekuilibri i tyre mund të rrisë proceset inflamatore.

Një konsum më i ulët i ushqimeve të pasura me yndyra omega-6, të tilla si vajrat bimore, së bashku me një konsum më të lartë të ushqimeve të pasura me acide yndyrore omega-3, si peshku yndyror, mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave të artritit.

7. Shumë kripë

Shkencëtarët theksojnë se marrja e lartë e natriumit mund të jetë një faktor rreziku për zhvillimin e sëmundjeve autoimune si artriti inflamator.

Të sëmurët nga artriti duhet të shmangin ushqimet e konservuara, picën, disa djathëra, mish të përpunuar dhe produkte të tjera të përpunuara. /KP

Në trend Shendetesi

Më shumë
Agjërimi, leximi dhe gjërat tjera që ju bëjnë më të mençur!

Agjërimi, leximi dhe gjërat tjera që ju bëjnë më të mençur!

Shëndetësi
A shkaktojnë diabet ushqimet me sheqer? Ç’duhet të dini

A shkaktojnë diabet ushqimet me sheqer? Ç’duhet të dini

Shëndetësi Lajme
Bima më shëruese në planet, e cila rritet në lëvore druri: Nobelisti me të ka shëruar kancerin!

Bima më shëruese në planet, e cila rritet në lëvore druri: Nobelisti me të ka shëruar kancerin!

Të njohim produktet
Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

Shëndetësi
Ja si të ulni tensionin e lartë të gjakut për vetëm pesë minua pa përdorur kurrëfarë ilaçesh

Ja si të ulni tensionin e lartë të gjakut për vetëm pesë minua pa përdorur kurrëfarë ilaçesh

Shëndetësi
Çfarë duhet të bëni nëse keni dhimbje gjoksi?

Çfarë duhet të bëni nëse keni dhimbje gjoksi?

Shëndetësi
Kalo në kategori