Që kur dieta mesdhetare u provua të ishte më e shëndetshme, njerëzit kuptuan se sa ushqim lidhet me shëndetin.

Reklama

Fatkeqësisht, shumica e gumëzhimeve të bëra rreth këtij zakoni të ri dietik u përqendruan në rritjen e konsumit të një produkti të vetëm, por as edhe të ashtuquajturat ‘super ushqime’ nuk mund të ofrojnë të gjitha ushqyesit dhe përfitimet shëndetësore të një diete të ekuilibruar.

Bright Side tregon se me konsumin e cilave ushqime duhet të kemi kujdes:

Karotat

Karotat janë të mbushura me beta-karoten, të cilën trupi juaj e shndërron në vitaminë A. Fatkeqësisht, beta-karoteni i tepërt në trupin tuaj mund të shkaktojë karotenemi, një sëmundje që e kthen lëkurën tuaj në të verdhë. Ajo gradualisht zhduket ndërsa karotina përpunohet dhe nuk shkakton dëm.

Reklama
Reklama

Uji

Shumë ujë mund të krijojnë një çekuilibër elektrolit duke dërguar në nivele natriumi të ulëta kur veshkat tuaja nuk mund ta përpunojnë më. Një pasojë tjetër, në raste ekstreme, është akumulimi i ujit në tru që e bën atë të bymehet dhe rrit presionin pasi që kafkat njerëzore nuk mund të shtrihen. Edhe pse janë shumë të rralla, të dy rastet janë parë tek sportistët duke ndier një nevojë të detyrueshme për t’u hidratuar pas një seance të gjatë stërvitore ose te njerëzit me probleme të veshkave.

Avokado

Avokadot përmbajnë fibra dhe një sasi të madhe vitaminash, mund t’ju ndihmojë gjithashtu të ulni kolesterolin e keq (LDL). Por dhjami akoma mbetet yndyrë. Një avokado e vetme përmban 240 kalori që është rreth 10% -20% e konsumit ideal të kalorive të një personi dhe konsumimi i shumë kalorive mund të çojë në probleme të bllokimit të arterieve.

Reklama
Reklama

Soja

Ushqimet e sojës janë të pasura me lëndë ushqyese, përfshirë vitaminën B, fibra, kalium, magnez dhe proteina me cilësi të lartë. Konsiderohet si një proteinë e plotë sepse përmban të gjitha 9 aminoacidet thelbësore që trupi nuk mund t’i bëjë. Por nëse keni ndryshuar dietën tuaj kohët e fundit për shkak të problemeve me tiroide, kini kujdes: soja mund të ndërhyjë në ilaçet hormonale të përdorura për të trajtuar hipotiroidizmin në pacientët femra. Edhe pse studimet nuk janë përfundimtare, ia vlen të monitorohet me kujdes.

Farat Chia

Megjithëse farat Chia janë shitur si një ‘super ushqim’ për shkak të përmbajtjes së lartë të tyre omega-3, asnjë provë nuk është gjetur deri më tani për përfitimet e tyre shëndetësore, veçanërisht në lidhje me sëmundjet kardiovaskulare. Omega 3 që përmbajnë farat Chia është më e vështirë për tu absorbuar sesa lloji i siguruar nga salmoni, kështu që pavarësisht se përmbani më shumë prej tij, do t’ju duhet të hani rreth 100 gram fara chia për të përthithur po aq sa do me peshkun. Këtu është hilja: 100 gram fara chia përmbajnë rreth 500 kalori, që është e barabartë me të njëjtën gjë me një hamburger ose me ushqimet tjera të shpejta.

Reklama
Reklama

/Telegrafi/