LAJMI I FUNDIT:

Universiteti i Prishtinës e nderon me mirënjohje diplomatin Joachim Rucker

Universiteti i Prishtinës e nderon me mirënjohje diplomatin Joachim Rucker

Rektori i UP-së, Qerim Qerimi, e ka nderuar me mirënjohje Joachim Rücker, përfaqësuesin Special të Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara për Kosovën në periudhën 2006-2008.

Në fjalimin e tij, rektori Qerimi e përshëndeti Rücker për kontributin e tij të ndërthurur në ndërtimin e strukturave institucionale dhe për promovimin e demokracisë në Kosovë, në kohën e para, gjatë dhe pas pavarësisë së saj.

Ai u shpreh se Rücker e pa Kosovën jo vetëm si një vend me sfida, por edhe me potencial dhe vullnet për të përparuar.


Sipas njoftimit të Universitetit të Prishtinës, Rücker shprehu falënderimin e tij për rektorin për këtë vlerësim të veçantë.

Joachim Rücker, gjatë vizitës në Universitetin e Prishtinës, ligjëroi për rolin e misionit të OKB-së në prag të pavarësisë së Kosovës, para studentëve të Departamentit të Historisë.

Rücker u shqua në mënyrë të veçantë për menaxhimin e situatës dhe për kontributin në rrugën drejt pavarësisë së plotë të Kosovës.

Ai ndihmoi në krijimin e një atmosfere të përshtatshme për dialog dhe zhvillimin e marrëdhënieve ndërkombëtare të Kosovës./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Sveçla reagon ndaj deklaratës së Burim Ramadanit: Nuk jam sulmuar asnjëherë në Ujman

Sveçla reagon ndaj deklaratës së Burim Ramadanit: Nuk jam sulmuar asnjëherë në Ujman

Lajme
Eksperti i sigurisë kibernetike hedh dyshime për skemë piramidale me kriptovaluta në Prishtinë

Eksperti i sigurisë kibernetike hedh dyshime për skemë piramidale me kriptovaluta në Prishtinë

Lajme
Daçiq: Ekstradimi i Ramadanit në Serbi është çështje e brendshme e Maqedonisë së Veriut

Daçiq: Ekstradimi i Ramadanit në Serbi është çështje e brendshme e Maqedonisë së Veriut

Politikë
Vrasja e Marigona Osmanit, i akuzuari Krivaqa: Nuk ishte e qëllimshme

Vrasja e Marigona Osmanit, i akuzuari Krivaqa: Nuk ishte e qëllimshme

Drejtësi
Me aparatura të avancuara, hapet Spitali i Përgjithshëm “Rezonanca 2”

Me aparatura të avancuara, hapet Spitali i Përgjithshëm “Rezonanca 2”

Elfije Boletini
1.2 milionë pushues nga Kosova, operatorët: Nuk vijnë të gjithë si turistë, përdorin Rinasin për të ikur jashtë

1.2 milionë pushues nga Kosova, operatorët: Nuk vijnë të gjithë si turistë, përdorin Rinasin për të ikur jashtë

Lajme
Kalo në kategori