Një turist britanik ishte ngrënë nga një peshkaqen në një zonë që konsiderohej e sigurt në Oqeanin Indian – dhe u identifikua nga gruaja e tij të cilit iu tregua unaza e dasmës e gjetur në dorën e tij të ndarë në barkun e bishës.

Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, Richard Martyn Turner, 44 vjeç dhe Verity Turner, nga Edinburgh, po qëndronin në vendpushimin me pesë yje Lux Réunion në Saint-Gilles në ishullin parajsë të Reunion – 100 milje nga Mauritius.

Siç thuhet tutje, nëpunësi civil u raportua i zhdukur nga zonja Turner identifikoi eshtrat e tij pasi u raportua se iu tregua unaza e tij e martesës e gjetur në një gisht të bashkangjitur me dorën e tij të ndarë nga peshkaqeni gati tri metra i gjatë.

Zonja Turner po notonte në një lagunë të përdorur nga turistët që konsiderohej ‘e sigurt’. Por katër peshkaqenë u gjetën duke notuar të dielën, përfshirë atë që e hëngri.

Një ekzaminim pas vdekjes do të zbulojë nëse ai vdiq për shkak të kafshimit të peshkaqenit, ose nëse u mbyt ose pësoi një atak kardiak dhe ishte i vdekur kur u sulmua.

Turner, e cila u transferua në Skoci me Verity nga afër Manchester 15 vjet më parë dhe u martua me partneren e tij në vitin 2014.

Zotëri Turner, i njohur si Martyn, u zhduk të shtunën ndërsa po kalonte kohën në brigjet e Reunion – një territor francez të cilin presidenti Emmanuel Macron vizitoi muajin e kaluar dhe premtoi 1.7 milion funte për të mbrojtur ishullin nga sulmet e peshkaqenëve.

Viktima ende nuk është emëruar zyrtarisht, por burimet lokale thanë se çifti ishte në vendpushimin me pesë yje të hotelit Lux Réunion në Saint-Gilles për ditëlindjen e 40-të të zonjës Turner.

Ata ishin me origjinë nga veriperëndimi i Anglisë, por u transferuan në Edinburgh 15 vjet më parë. /Telegrafi/