LAJMI I FUNDIT:

Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Ushtria ukrainase ka publikuar një video, me të cilën pretendohet se shfaq një nga shpërthimet e qëllimshme në digën Nova Kakhovka në rajonin e Khersonit.

Reklama

Ky rajon që është nën kontrollin e rusëve, është përmbytur nga sasia e madhe e ujit që mbuloi mbi 80 vendbanime, transmeton Telegrafi.

Në video shihet kur ndodhë një shpërthim, kurse Kievi po akuzon Moskën për shpërthimin e digës që po konsiderohet si një katastrofë.

Pretendonin se kishin shkatërruar tanket Leopard, ukrainasit përgënjeshtrojnë rusët – doli se kishin goditur kombajna dhe makineri tjera bujqësore
Lexo po ashtu Pretendonin se kishin shkatërruar tanket Leopard, ukrainasit përgënjeshtrojnë rusët – doli se kishin goditur kombajna dhe makineri tjera bujqësore

Ndryshe autoritetet ukrainase kanë filluar me evakuimin e banorëve të atjeshëm, kurse ekipet e shpëtimit po thonë se nuk është uji problem, por rusët që vazhdimisht po i granatojnë.

E imazhet satelitore shfaqin pasojat katastrofike të shpërthimit të digës, ku shihet se si dukej ajo zonë para dhe pas shpërthimit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia
Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Republikanët refuzojnë kërkesën e Zelenskyt për t’iu adresuar Kongresit amerikan

Amerika
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Shpëtohet në Kabul gruaja që për 25 vite u mbajt e mbyllur në dhomën e errët

Azia
Princi saudit: Nëse Irani zhvillon një armë bërthamore, do ta bëjmë edhe ne

Princi saudit: Nëse Irani zhvillon një armë bërthamore, do ta bëjmë edhe ne

Botë
Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit

Italia krijon një precedent për shkak të Berlusconit

Evropa
Kalo në kategori