LAJMI I FUNDIT:

Ukraina thotë se po avancon në Bakhmut

Ukraina thotë se po avancon në Bakhmut

Forcat ukrainase thonë se kanë avancuar deri në 1.4 kilometra në disa seksione të vijës së frontit pranë Bakhmutit gjatë ditës së kaluar.

Reklama

Raportimi vjen pas një numri avancimesh të raportuara këtë javë nga Kievi pranë qytetit të shkatërruar lindor, të cilin Rusia pretendoi se e mori nën kontroll pas një beteje të gjatë dhe të përgjakshme, transmeton Telegrafi.

“Ne po përpiqemi… të kryejmë sulme kundër armikut, po kryejmë kundërsulme. Ne kemi arritur të avancojmë deri në 1,400 metra në seksione të ndryshme të frontit”, tha Serhiy Cherevaty, zëdhënës i komandës ushtarake lindore.

Në komentet televizive, Cherevaty tha se forcat e Moskës filluan një kundërsulm i cili dështoi dhe gjithashtu pësoi viktima të rënda dhe dëmtime të pajisjeve ushtarake.

Raporti për fushëbetejën nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shkencëtarët kanë llogaritur se kur Toka mund të goditet nga një asteroid me fuqinë e 22 bombave atomike

Shkencëtarët kanë llogaritur se kur Toka mund të goditet nga një asteroid me fuqinë e 22 bombave atomike

Botë
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Kalo në kategori