LAJMI I FUNDIT:

Ukraina thotë se pakot e dyshimta të dërguara në ambasadat e saj mbanin adresën e një përfaqësie makinash Tesla në Gjermani

Ukraina thotë se pakot e dyshimta të dërguara në ambasadat e saj mbanin adresën e një përfaqësie makinash Tesla në Gjermani

Një seri pakosh të dyshimta të dërguara në ambasadat ukrainase mbanin të gjitha adresën e një përfaqësie makinash Tesla në Gjermani.

Dhe ato, zakonisht dërgoheshin nga zyrat postare pa mbikëqyrje video, përcjell Telegrafi.

Kështu ka thënë të mërkurën ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba sipas të cilit 31 misione ukrainase në 15 vende kishin marrë pako të tilla në atë që ai e quajti një “fushatë terrori kundër diplomatëve ukrainas”.

Ukraina, pjesë të së cilës janë pushtuar nga Rusia, tha javën e kaluar “pako të përgjakshme” që përmbanin sy kafshësh ishin dërguar në disa prej misioneve të saj në Evropë, menjëherë pasi një letër bombë shpërtheu në ambasadën e saj në Spanjë dhe policia çaktivizoi të tjera të dërguara, ndër të tjera.

Reklama

“Të gjitha zarfet kanë të njëjtën adresë dërguesi: shitësit e makinave Tesla në qytetin gjerman të Sindelfingen. Zakonisht, dërgesa bëhej nga zyrat postare që nuk ishin të pajisura me sisteme të mbikqyrjes video”, ka shkruar Kuleba në Facebook.

“Kriminelët morën gjithashtu masa për të mos lënë gjurmë të ADN-së së tyre në pako. Kjo tregon në veçanti nivelin profesional të zbatimit”.

Autoritetet gjermane dhe përfaqësia e prodhuesit të makinave elektrike Tesla në Sindelfingen në Gjermaninë jugore nuk i janë përgjigjur menjëherë kërkesave të Reuters për koment.

Shefi Ekzekutiv i Tesla-s, Elon Musk është kritikuar në Ukrainë për sugjerimin e një marrëveshjeje të mundshme paqeje për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë, të cilat propozuan kushte që Kievi i konsideronte si shpërblyese të Rusisë.

Reklama

Musk gjithashtu shkaktoi alarm në Kiev kur tha në tetor se kompania e tij e raketave SpaceX nuk mund të financonte pafundësisht shërbimin e saj të internetit Starlink në Ukrainë, i cili ka ndihmuar civilët dhe ushtrinë e vendit të qëndrojnë online gjatë luftës me Rusinë.

Megjithatë, një ditë më vonë, Musk tha se SpaceX do të vazhdojë të financojë Starlink në Ukrainë, duke përmendur nevojën për “vepra të mira”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus të mbushur plot me ushtarë brenda, po ecnin zvarrë për të ikur nga shpërthimi

Evropa
Pamje për së afërti të luftimeve në llogoret afër Bakhmutit, si ushtarët ukrainas po i zmbrapseshin sulmit rus

Pamje për së afërti të luftimeve në llogoret afër Bakhmutit, si ushtarët ukrainas po i zmbrapseshin sulmit rus

Evropa
Momenti kur droni kamikaz i Ukrainës shkatërron tankun rus

Momenti kur droni kamikaz i Ukrainës shkatërron tankun rus

Amerika
1 vit pas çlirimit të Bucha-s, Zelensky: Ukraina nuk do t'i falë kurrë trupat ruse

1 vit pas çlirimit të Bucha-s, Zelensky: Ukraina nuk do t'i falë kurrë trupat ruse

Evropa
Çfarë do të ndodhë kur Trump të arrestohet dhe a mund të kandidojë për President sido që të ecë procesi i tij gjyqësor?

Çfarë do të ndodhë kur Trump të arrestohet dhe a mund të kandidojë për President sido që të ecë procesi i tij gjyqësor?

Amerika
Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve

Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve

Evropa
Kalo në kategori