LAJMI I FUNDIT:

Ukraina prezanton zëdhënësen e Ministrisë së Jashtme të krijuar nga Al

Ukraina prezanton zëdhënësen e Ministrisë së Jashtme të krijuar nga Al

Ukraina së fundmi ka prezantuar një zëdhënëse të krijuar nga Al, e quajtur Victoria, e cila do të bëjë deklarata zyrtare në emër të Ministrisë së Jashtme ukrainase.

E veshur me një kostum të errët, zëdhënësja Victoria Shi u prezantua në rrjete sociale.

Ministria ukrainase tha se “për herë të parë në histori” një zëdhënëse dixhitale do të lexojë deklaratat që shkruhen ende nga njerëzit.


Bëhet e ditur se deklaratat e Shi nuk do të gjenerohen nga Al, por do të shkruhen dhe verifikohen nga njerëz të vërtetë, shkruan the Guardian, përcjell Telegrafi.

“Zëdhënësja e re është një hap teknologjik që asnjë shërbim diplomatik në botë nuk e ka bërë ende”, tha Minstri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba.

Siç thekson Kuleba, arsyeja kryesore e krijimit të Victorias ishte “kursimi i kohës dhe burimeve”.

Krijuesit e saj janë një ekip i quajtur Game Changers, të cilët kanë krijuar përmbajtje edhe në lidhje me luftën në Ukrainë.

Emri i zëdhënëses bazohet në fjalën “fitore” dhe frazën ukrainase për Al: shtuchniy intelekt. Ndërsa pamja dhe zëri i saj janë modeluar sipas një personi real: Rosalie Nombre, këngëtare.

Për të shmangur falsifikimet e deklaratave të saj, ato do të shoqërohen me një kod QR i cili i lidh ato me versionet tekst në faqen e internetit të ministrisë. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Telekomi i Kosovës nis zëvendësimin e BTS-ve me teknologjinë e fundit 5G

Telekomi i Kosovës nis zëvendësimin e BTS-ve me teknologjinë e fundit 5G

Teknologji
Është zbuluar një lloj i ri sulmit - synon objektiva të zgjedhura me kujdes

Është zbuluar një lloj i ri sulmit - synon objektiva të zgjedhura me kujdes

Teknologji
Galaxy S25 Ultra përflitet se do të ketë shumë ndryshime në dizajn

Galaxy S25 Ultra përflitet se do të ketë shumë ndryshime në dizajn

Teknologji
Musk thotë se iu ofrua një 'marrëveshje sekrete' për të censuruar fjalën e lirë në X, reagon ashpër Komisioni Evropian: Shihemi në gjykatë

Musk thotë se iu ofrua një 'marrëveshje sekrete' për të censuruar fjalën e lirë në X, reagon ashpër Komisioni Evropian: Shihemi në gjykatë

Teknologji
Musk thotë se përpjekja për vrasjen e Trump po e bën atë të mendojë të ndërtojë një

Musk thotë se përpjekja për vrasjen e Trump po e bën atë të mendojë të ndërtojë një "kostum të blinduar fluturues"

Teknologji
Tani mund të kërkoni nga YouTube të largojë videot me AI që falsifikojnë fytyrën ose zërin tuaj

Tani mund të kërkoni nga YouTube të largojë videot me AI që falsifikojnë fytyrën ose zërin tuaj

Teknologji
Kalo në kategori