Udhëheqësi kinez ka bërë vizitën e tij të parë në Tibet si president ndërsa autoritetet forcojnë kontrollet mbi kulturën tradicionale budiste të rajonit Himalayan, shoqëruar nga një nxitje e përshpejtuar për zhvillimin ekonomik dhe infrastrukturën e modernizuar.

Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, media shtetërore raportoi të premten se Xi Jinping kishte vizituar vendet në kryeqytetin, Lhasa, duke përfshirë manastirin Drepung, Rrugën Barkhor dhe sheshin publik në bazën e Pallatit Potala që ishte shtëpia e Dalai Lamas, udhëheqësit tradicionalë shpirtërorë dhe të përkohshëm të Tibetit.

Vizita e Xi ishte paralajmëruar më parë publikisht dhe nuk ishte e qartë nëse ai ishte kthyer tashmë në Pekin.

Vizita e fundit mendohet të jetë e para nga udhëheqësi i vendit në më shumë se tre dekada.

Kina në vitet e fundit ka rritur kontrollet mbi manastiret Budiste dhe ka zgjeruar arsimin në gjuhën kineze sesa në gjuhën tibetiane.

Kina nuk e njeh qeverinë e vetë-deklaruar tibetiane me qendër në qytetin kodrinor të Dharamshala dhe akuzon Dalai Lama se kërkon të ndajë Tibetin nga Kina. /Telegrafi/