LAJMI I FUNDIT:

UBS Bank ofron 1 miliard euro për të blerë rivalin e saj Credit Suisse

UBS Bank ofron 1 miliard euro për të blerë rivalin e saj Credit Suisse

Gjiganti bankar zviceran UBS ka ofruar 1 miliard euro të blinte rivalin e saj Credit Suisse.

Sipas FT-së, përcjell Telegrafi, marrëveshja, për të cilën und të nënshkruhet që në mbrëmjen e së dielës, e vlerëson Credit Suisse me rreth 7 miliardë dollarë më pak se vlera e saj e tregut.


UBS kishte ofruar çmimin prej 0.25 frangash zvicerane [0.25 euro] për një aksion. Aksionet e Credit Suisse arritën me 1.86 franga zvicerane.

Credit Suisse thuhet se po e refuzon ofertën, megjithatë, duke argumentuar se ajo është vlerë është shumë e ulët dhe do të dëmtonte aksionerët dhe punëtorët.

Oferta e UBS-it vjen pasi aksionet e Credit Suisse shënuan vlerë më të ulët që nga fillimi i pandemisë COVID-19, pavarësisht një njoftimi se do të kishte qasje në një kredi deri në 50 miliardë franga zvicerane [mbi 50 miliardë euro] nga Banka Qendrore e Zvicrës.

Banka zvicerane UBS besohet të jetë në bisedime për të blerë rivalen Credit Suisse
Lexo po ashtu Banka zvicerane UBS besohet të jetë në bisedime për të blerë rivalen Credit Suisse

Shkalla dhe ndikimi i mundshëm i Credit Suisse në ekonominë botërore është shumë më i madh se sa bankat amerikane. Bilanci i bankës zvicerane është rreth dyfishi i madhësisë së Lehman Brothers kur kishte falimentuar, në rreth 530 miliardë franga zvicerane [534 miliardë euro] në fund të vitit 2022.

Banka Credit Suisse humbi rreth 38 për qind të depozitave të saj në tremujorin e katërt të 2022. Ajo raportoi një humbje neto të plotë prej 7.3 miliardë frangash zvicerane [7.35 miliardë euro] për vitin 2022. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Vlera e Bitcoin pëson një “rënie të mprehtë” pas sulmeve të Iranit ndaj Izraelit

Vlera e Bitcoin pëson një “rënie të mprehtë” pas sulmeve të Iranit ndaj Izraelit

Botë
Zbulohet për herë të parë sa Bitcoin i ka qeveria e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë

Zbulohet për herë të parë sa Bitcoin i ka qeveria e SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Gjermanisë

Botë
Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Pse duhet ta kemi një plan të komunikimit në rast se ballafaqohemi me kriza?

Sherife Kçiku Vishaj
Për me t’shku vera mbarë, investo në apartament në “Holiday In 2”

Për me t’shku vera mbarë, investo në apartament në “Holiday In 2”

Edil Project
Regjistrimet e hershme për vitin e ardhshëm shkollor kanë filluar në Horizon School

Regjistrimet e hershme për vitin e ardhshëm shkollor kanë filluar në Horizon School

Horizon School
Telegrafi Jobs - Aleati juaj i besuar në kërkimin e punës

Telegrafi Jobs - Aleati juaj i besuar në kërkimin e punës

Ekonomi
Kalo në kategori