LAJMI I FUNDIT:

U përfol Edi Rama e ish-presidentja kroate, Biden thotë se NATO-n mund ta udhëheq një britanik

U përfol Edi Rama e ish-presidentja kroate, Biden thotë se NATO-n mund ta udhëheq një britanik

Është “ndoshta” koha për një sekretar të përgjithshëm të NATO-s që vjen nga Britania e Madhe, duket të ketë sugjeruar presidenti amerikan, Joe Biden.

Reklama

Ky i fundit ka takuar për herë të parë në Shtëpinë e Bardhë kryeministrin e Britanisë së Madhe, Rishi Sunak.

Në një konferencë shtypi, Biden nëse është koha që një britanik të jetë në krye të aleancës më të madhe ushtarake në botë, NATO-s  – pas më shumë se dy dekada?

“Ndoshta, kjo mbetet për t’u parë. Ne do të duhet të marrim një konsensus brenda NATO-s për të parë që të ndodhë kjo”, tha ai.

“Ata kanë një kandidat që është një individ shumë i kualifikuar, por ne kemi shumë diskutime, jo mes nesh, por në NATO, për të përcaktuar se cili do të jetë rezultati i kësaj”, pohoi lideri amerikan.

Kolinda Grabar-Kitaroviq mund të bëhet shefe e NATO-s
Lexo po ashtu Kolinda Grabar-Kitaroviq mund të bëhet shefe e NATO-s

Sekretari i Mbrojtjes së Britanisë së Madhe, Ben Wallace ka shprehur prej kohësh interesim për postin kryesor të aleancës.

Ndryshe, mediat kanë raportuar se për kreun e NATO-s, kandidat është edhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama si dhe ish-presidentja kroate, Kolinda Grabar-Kitaroviq. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori