LAJMI I FUNDIT:

Twitter bllokon postimet me ‘linqet’ Mastodon

Twitter bllokon postimet me ‘linqet’ Mastodon

Twitter po bllokon përdoruesit nga postimi i “linqeve” të cilat çojnë tek serverët e Mostodon, një nga alternativat më të njohura të Twitter.

Reklama

Ndalimi ishte miratuar dikur gjatë periudhës kaotike të së enjtes mbrëma, pasi që llogaritë e shumë gazetarëve dhe vet Mastodon u pezulluan papritmas.

Përpjekja për të postuar në Twitter shumë “linqe” të Mastodon do të rezultojë në një mesazh gabimi duke thënë: “Ne nuk mund ta plotësojmë këtë kërkesë sepse kjo lidhje është identifikuar nga Twitter ose partnerët tanë si potencialisht e dëmshme”.

Twitter aktualisht po bllokon lidhjet me serverin origjinal mastodon.social dhe më shumë se 10 domene të tjera të testuara nga The Verge, transmeton Telegrafi.

Ndalimi i Mastodon pason rastin e fundit kontrovers në lidhje me ElonJet, një llogari e cila gjurmon vendndodhjen e aeroplanit privat të drejtorit ekzekutiv të Twitter, Elon Musk.

Gjatë së mërkurës, Twitter e pezulloi llogarinë e ElonJet në Twitter, dhe menjëherë ata i pezulluan edhe të gjitha llogaritë personale të personit i cili e menaxhonte llogarinë në fjalë.

Twitter gjithashtu prezantoi një politikë të re e cila i ndalon njerëzit nga shpërndarja e vendndodhjes të një personi tjetër.

Pastaj të enjten, llogaria e Mastodon në Twitter u pezullua, ndërsa nuk dihet saktësisht pse, por ndalimi ndodhi menjëherë pasi llogaria postoi një lidhje në faqen e ElonJet në Mastodon.

Twitter nuk u përgjigj në një kërkesë për koment, megjithëse ka shpërndarë stafin nga zyra e tyre e shtypit. Mastodon gjithashtu nuk i është përgjigjur një kërkese për koment. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Elon Musk prezanton aftësitë e reja të robotit Optimus

Elon Musk prezanton aftësitë e reja të robotit Optimus

Teknologji
Përditësimi i Google Maps sjell harta dukshëm më të mira

Përditësimi i Google Maps sjell harta dukshëm më të mira

Teknologji
Sam Altman thotë se është e mundur që të ketë keqkuptime pas rregullave të reja të inteligjenës artificiale, por se nuk duhet të ketë frikë

Sam Altman thotë se është e mundur që të ketë keqkuptime pas rregullave të reja të inteligjenës artificiale, por se nuk duhet të ketë frikë

Teknologji
Dalin pamjet e Samsung Galaxy A15

Dalin pamjet e Samsung Galaxy A15

Teknologji
Neuralink ka nisur rekrutimin e njerëzve për të filluar testimin e çipit

Neuralink ka nisur rekrutimin e njerëzve për të filluar testimin e çipit

Teknologji
Ky robot do të kërkojë objekte që digjen dhe do të gjejë njerëz që duhet të shpëtohen

Ky robot do të kërkojë objekte që digjen dhe do të gjejë njerëz që duhet të shpëtohen

Teknologji
Kalo në kategori