LAJMI I FUNDIT:

Truqe për larjen dhe mirëmbajtjen më të mirë të rrobave

Truqe për larjen dhe mirëmbajtjen më të mirë të rrobave
(Foto: Healthline)

Larja e rrobave është një detyrim i pashmangshëm që duhet ta kryeni çdo ditë dhe shpesh ndodh që pas larjes, rrobat tuaja të tkurren, zbehen ose të marrin një erë të pakëndshme.

Reklama

Për ta bërë më të lehtë këtë punë të përditshme, më poshtë jua sjellim disa veprime që do ta bëjnë procesin e larjes së rrobave më të lehtë dhe më efikase.

Ndaloni erën e keqe

Nëse rrobat tuaja kanë mbajtur një erë të pakëndshme, edhe pse sapo janë larë, ekziston një zgjidhje. Është e nevojshme të shtoni një filxhan uthull në ciklin e shpëlarjes, e cila do të zgjidhë problemin e erës së pakëndshme të rrobave pas larjes.

Ruani ngjyrat

Ngjyra e rrobave humbet ose zbehet nga larja. Për të parandaluar zbehjen e ngjyrave, njomni rrobat në uthull të patretur për 15 minuta para larjes së parë.

Hiqni njollat e djersës

Pikat e verdha në skajet dhe nën sqetull mund t’ju vënë në një situatë të vështirë. Bëni një pastë sode dhe uthull në një raport 3:2. Aplikojeni në njolla dhe lëreni të qëndrojë për gjysmë ore para larjes.

(Foto: Better Homes and Gardens)

Riktheni bardhësinë e rrobave

Nëse rrobat e bardha janë bërë të hirta, ekziston një zgjidhje. Përzieni një filxhan uthull me një filxhan ujë në një tenxhere të madhe. Ziejeni, transferojeni në një kovë dhe shtoni rrobat e bardha. Shpëlajeni dhe thajini pas njomjes gjatë natës.

Jepini peshqirëve fuqinë absorbuese

Është normale që fuqia e peshqirit për të thithur ulet me kalimin e kohës. Kjo është për shkak të zbutësit të rrobave, tharjes në makinë dhe depozitave të detergjentit. Për t’ua kthyer ndjenjën fillestare, lani me uthull. Në vend të detergjentit, shtoni një filxhan uthull dhe shpëlajini me ujë të nxehtë. Përsëriteni edhe një herë, por me gjysmë gote sodë buke në vend të detergjentit.

Kthejeni rrobat e grumbulluara me larje në gjendjen e tyre origjinale

Rrobat tkurren pas larjes, sepse nuk i ndiqni udhëzimet e mirëmbajtjes. Kthejeni ato në madhësinë origjinale me ndihmën e uthullës duke e zier uthullën dhe ujë në një raport 1:2 dhe pastaj lajini për rrobat për 25 minuta. Pastaj shtrini butësisht dhe lërini të thahen në ajër. /Telegrafi/