LAJMI I FUNDIT:

Trioja vdekjeprurëse: Këto tri gjëra janë shkaktarët më të shpeshtë të vdekjes së hershme!

Trioja vdekjeprurëse: Këto tri gjëra janë shkaktarët më të shpeshtë të vdekjes së hershme!

Në studim kanë marrë pjesë disa punëtorë me tension të lartë të gjakut të cilët janë vëzhguar pothuajse 18 vjet

Reklama

Stresi në punë, gjumi i keq dhe tensioni i lartë i gjakut – mund të jenë recetë për vdekje të hershme, lajmërojnë hulumtuesit gjermanë, transmeton Telegrafi.

Në studim kanë marrë pjesë disa punëtorë me tension të lartë të gjakut të cilët janë vëzhguar pothuajse 18 vjet, ndërkaq ata të cilët kanë deklaruar që kanë punë stresuese dhe gjumë të keq tri herë kanë pasur probabilitet më të madh që të vdesin nga sëmundjet e zemrës se ata të cilët kanë bërë gjumë të mirë dhe të cilët nuk kanë pasur probleme në punë, kanë zbuluar hulumtuesit.

Madje 50 për qind e të rriturve kanë shtypje të lartë të gjakut. Ky është faktor i rrezikut për sulm në zemër, sulm në tru, ndërprerje të zemrës, sëmundje të veshkave dhe vdekje të hershme kardiovaskulare.

“Studime të shumta kanë zbuluar lidhshmërinë e stresit të shtuar në punë dhe rrezikut të mëvonshëm nga sëmundjet kardiovaskulare. Çrregullimi i gjumit gjithashtu është i lidhur me rrezikun e shtuar”, thotë dr. Gregg Fonarow, profesor i kardiologjisë.

Në studimin e ri hulumtuesit kanë arritur në konkluzionin që mes personave me hipertension, ata të cilët kanë pasur stres në punë kanë pasur dyfish rrezik më të madh nga vdekja nga sëmundjet kardiovaskulare, si edhe ata të cilët kanë deklaruar që kanë vetëm gjumë të keq.

Sipas hulumtuesit kryesor, dr. Karl Hajnc Ludwig, gjumi do të duhej të ishte koha për pushim dhe përtëritje të energjisë. Nëse keni stres në punë, gjumi ju ndihmon që të këndelleni.

“Fatkeqësisht, gjumi i keq dhe stresi në punë shpesh shkojnë njëri pas tjetrit, ndërkaq në kombinim me hipertensionin, efektet janë edhe më fatale”, ka shtuar dr. Ludwig. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Simptomat dhe diagnostifikimi i infeksionit me Helicobacter Pylori - këshilla nga doktoresha Aida Palloshka

Simptomat dhe diagnostifikimi i infeksionit me Helicobacter Pylori - këshilla nga doktoresha Aida Palloshka

Elita Plus
Klinika Zhan Mitrev tregon për shkaqet, komplikimet dhe zgjidhjet e sindromës së vezores policistike

Klinika Zhan Mitrev tregon për shkaqet, komplikimet dhe zgjidhjet e sindromës së vezores policistike

Shendetesi
Pse duhet të hani më shumë shegë

Pse duhet të hani më shumë shegë

Ushqim i shëndetshëm
Disa nga ushqimet që nuk preferohen për shëndetin e zorrëve

Disa nga ushqimet që nuk preferohen për shëndetin e zorrëve

Të njohim produktet
Mishi i kuq rrit rrezikun për sëmundje të ndryshme, gjashtë grupet e njerëzve që duhet ta kufizojnë

Mishi i kuq rrit rrezikun për sëmundje të ndryshme, gjashtë grupet e njerëzve që duhet ta kufizojnë

Shëndetësi
Kalo në kategori